Menu
Archiwum
2008-12-12 / 100 LAT TURYSTYKI I KRAJOZNAWSTWA W CZĘSTOCHOWIE
W reprezentacyjnej sali częstochowskiego Ratusza Miejskiego odbyła się w piątkowy wieczór 12 grudnia uroczysta sesja z okazji 100 rocznicy powstania Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Częstochowie.

Była to równocześnie okazja do promocji książki ukazującej dzieje częstochowskiego PTTK – noszącej tytuł „100 lat turystyki i krajoznawstwa w Częstochowie 1908 – 2008”.

Sesję zainaugurował swoim wystąpieniem prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Prof. dr hab. Marian Głowacki przedstawił historię oddziału od jego powstania do lat 50-tych. Dr Juliusz Sętowski opowiedział o działającym w końcu lat 20-tych i początkach lat 30-tych XX wieku Żydowskim Towarzystwie Krajoznawczym w Częstochowie - to jedna z nieznanych kart historii miasta. Jan Wacław Derejczyk zajął słuchaczy historią i dniem dzisiejszym przewodnictwa turystycznego w Częstochowie. Sporo czasu poświęcono działającym w naszym mieście oddziałom Turystyki Krajoznawczej przy zakładach pracy czy uczelniach. W Częstochowie nie możemy narzekać na ich rozwój – nie od dziś wiadomo, że turystyka to oprócz znakomitego sposobu spędzania wolnego czasy, także świetny sposób na integrację lokalnych środowisk.
Miroslaw Zwoliński opowiedział o oddziale PTTK przy Hucie Częstochowa, Lech Tota – o 15 latach działalności Oddziału Regionalnego PTTK w Częstochowie (1992-2007), Krystyna Więckowska – o Oddziale Akademickim PTTK w Częstochowie i Oddziale Miejskim im. dra Władysława Biegańskiego w latach 1983-2007.
Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona wręczył podczas sesji srebrne honorowe odznaki PTTK wyróżniającym się działaczom. Wręczono także okolicznościowe dyplomy opiekunom oraz członkom szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych PTTK.
Ostatnim punktem uroczystej sesji była promocja książki zatytułowanej „100 lat turystyki i krajoznawstwa w Częstochowie 1908 – 2008”, której autorem jest prof. dr Marian Głowacki.

WYRÓŻNIENI OPIEKUNOWIE SZKOLNYCH KÓŁ KRAJOZNAWCZO- TURYSTYCZNYCH

1. Jolanta BIERNACKA – nauczycielka, opiekunka SKKT przy Gimnazjum nr 16. Organizator wielu imprez propagujących aktywny wypoczynek wśród dzieci i młodzieży. Od wielu lat znana w środowisku turystycznym jako oddany wychowawca i krzewiący idee krajoznawstwa wśród młodego pokolenia.

2. Maria DZIURSKA – PYRKOSZ - wiceprezes prezes Zarządu Oddziału Regionalnego PTTK w Częstochowie, Przodownik Turystyki Pieszej i Przodownik Imprez na Orientację.
Współorganizatorka wielu masowych imprez turystyki kwalifikowanej (głównie na orientację). Propagatorka zdobywania odznak turystyki kwalifikowanej (zwłaszcza OTP i OInO) wśród młodzieży. Aktywnie uczestniczy w organizacji akcji Ferie i Wakacje z PTTK.

3. Halina FICEK – emerytowana nauczycielka. Propagatorka turystyki kwalifikowanej wśród dzieci i mło­dzieży. Organizator imprez na orientację dla wielu częstochowskich szkół. Jako Przodownik Turystyki Pieszej i Organizator Imprez na Orientację prowadziła wiele imprez w czasie akcji Ferie i Wakacje z PTTK. Większość imprez Regionalnego Oddziału PTTK w 2008 r odbyło się przy Jej aktywnym udziale. Wspaniały wychowawca i nauczyciel młodzieży – wzór dla młodego pokolenia działaczy. Popularyzator­ka zdobywania odznak turystyki kwalifikowanej (zwłaszcza OTP i OInO) wśród mło­dzieży.

4. Barbara KANIUKA – wieloletni opiekun SKKT „Włóczykije” przy Szkole Podstawowej nr 14 . Organizator wielu międzyszkolnych konkursów propagujących wiedzę o mieście i regionie. Aktywny uczestnik imprez turystyki kwalifikowanej, szczególnie rajdów pieszych.

5. Janina STRZYŻEWSKA – nauczycielka–opiekunka SKKT PTTK ”Szarotka” przy CKU w Częstochowie. Przodownik Turystyki Pieszej. Współorganizatorka I złazu turystycznego „Wiośnie na spotkanie”, w którym w roku bieżącym uczestniczyło blisko 400 osób. Propagatorka turystyki aktywnej wśród dzieci i młodzieży.

6. Małgorzata SPERCZYŃSKA – MITREVA – nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 32 w Częstochowie – opiekun SKKT PTTK „Tramp”. Współorganizatorka trzech konkursów Oddziałowych, o charakterze otwartym – Konkursu Piosenki Turystycznej, fotograficznego oraz Konkursu Wiedzy o Regionie. Propagatorka turystyki kwalifikowanej – pieszej nizinnej i górskiej oraz marszów na orientację.

7. Anna TARNOWSKA – emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Gimnazjum nr 7. Wspaniały organizator imprez i konkursów o tematyce krajoznawczej, aktywny działacz RO PTTK, członek jury konkursów dla dzieci i młodzieży.

8. Zbigniew TARNOWSKI – nauczyciel-opiekun SKKT PTTK ”Egzotyk” przy VI LO im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie. Współorganizator większości imprez turystycznych organizowanych przez Regionalny Oddział PTTK oraz ROP PTTK. Wychowawca młodych kadr turystycznych, współorganizator szkoleń turystycznych również o charakterze ogólnopolskim. Niestrudzony popularyzator imprez na orientację oraz propagator turystyki pieszej w Regionie. Aktywnie uczestniczył w organizacji akcji Ferie i Wakacje 2008 z PTTK.

2008-12-10 / AMBITNA POLITECHNIKA
W Sali Senatu Politechniki Częstochowskiej odbyła się 11 grudnia prezentacja projektu współfinansowanego przez UE, będącego kompleksowym programem rozwoju uczelni na najbliższe cztery lata.

W konferencji prasowej dotyczącej „Planu rozwoju Politechniki Częstochowskiej” wziął udział prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, który opowiedział o dialogu prowadzonym na styku uczelni i Miasta, o wspólnej debacie na rzecz innowacyjności technologicznej, aktywności biznesowej i informatyzacji.

- W planie upatrujemy ogromną szansę dla naszej Politechniki, która funkcjonuje już od 60 lat. Dzięki realizacji tego projektu powstaną nowe kierunki, zbudujemy nowe laboratoria, będziemy lepiej się rozwijać - mówiła rektor Politechniki Częstochowskiej prof. Maria Nowicka-Skowron.

O projekcie

Projekt „Plan rozwoju Politechniki Częstochowskiej” jest współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt został zaadresowany do całego środowiska akademickiego, począwszy od kandydatów na studia, przez studentów studiów inżynierskich, magisterskich, doktoranckich po nauczycieli akademickich. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Kwota dofinansowania wynosi 10,5 mln zł.

Zasadnicze działania w ramach projektu:

- utworzenie trzech nowych kierunków kształcenia: energetyki, mechatroniki i logistyki,
- wyposażenie laboratoriów oraz zorganizowanie praktyk i staży dla studentów,
- zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki dla wszystkich studentów pierwszego roku dziennych studiów inżynierskich,
- kursy przygotowawcze dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, podnoszące wiedzę przyszłych studentów,
- zajęcia fakultatywne – rozszerzające, których zadaniem jest wykazanie udziału nauk ścisłych w rozwoju gospodarki opartej na wiedzy,
- kursy, szkolenia oraz zagraniczne wyjazdy studyjne dla nauczycieli akademickich,
- staże i praktyki dla studentów ostatnich lat studiów, osiągających najlepsze wyniki w nauce,
- stypendia dla doktorantów,
- utworzenie i uruchomienie portalu e-learningowego,
- wydanie „Oferty usług naukowo-badawczych” – publikacji przybliżającej przedsiębiorcom możliwości, jakie oferują poszczególne instytuty, katedry i zakłady Politechniki Częstochowskiej w zakresie transferu wiedzy, współpracy doradczej i eksperckiej oraz współpracy naukowo-badawczej,
- szkolenia dla kadry dydaktycznej z języka angielskiego, m. in. „Advanced English in Science”, a także z zakresu projektowania w systemie CATIA V5, użytkowania pakietu Abaqus, obsługi programów klasy ERP oraz obsługi programów AutoCad i INVENTOR,
- diagnoza rynku pracy sektorów kształtujących innowacyjność regionu,
- analiza potrzeb przedsiębiorstw oraz oferty instytucji naukowych i edukacyjnych,
- wsparcie studiów w języku angielskim w ramach European Faculty of Engineering na kierunkach: Biotechnologia dla Ochrony Środowiska, Biznes i Technologia, Modelowanie Komputerowe i Symulacja, Inteligentna Energia

Informacja na stronie www.plan-rozwoju.pcz.pl