Menu
Archiwum
2008-12-05 / CZĘSTOCHOWSKI "ORLIK" ODDANY
Częstochowskiego „Orlika”przy zespole Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie – czyli zespół dwóch boisk szkolnych - przekazano dziś, 5 grudnia młodzieży.

W uroczystości – krótkiej z powodu niskiej temperatury – wzięła udział młodzież szkolna, radni, naczelnicy wydziałów prowadzących i nadzorujących inwestycję, także przedstawiciele urzędów wojewódzkiego i marszałkowskiego, które dofinansowały budowę kwotą po 333 tys. zł.

Większość środków pochodziła jednak z budżetu Miasta , ponieważ boisko w sumie kosztowało ponad 1,5 mln zł.
Przekazując częstochowskiego Orlika prezydent przypomniał, że w tym roku przekazano już dla młodzieży Młodzieżowy Ośrodek Sportu - kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią w dzielnicy Północ:

- W planie jest już budowa kolejnego Orlika – tym razem przy szkole nr 52 w dzielnicy Dźbów.

Podobne do Orlika boiska powinny powstać w każdej dzielnicy. Warto przypomnieć, że w przyszłym roku rozpocznie się budowa kolejnego kompleksu boisk przy szkole nr 53 na Błesznie.

- Dzięki takim obiektom mogą wyrosnąć w naszym mieście nowi olimpijczycy - powiedział podczas otwarcia senator Andrzej Szewiński.

Miasto planuje zatrudnienie trenera środowiskowego, którego zadaniem będzie profesjonalne prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na obiekcie. Obiekt stanie się ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu dla całych rodzin.
Przyczyni się do popularyzacji aktywności fizycznej wśród mieszkańców miasta, wpłynie na zmniejszenie przestępczości i patologii wśród dzieci i młodzieży.

Dane częstochowskiego Orlika

Na działce przy Alei Jana Pawła II, należącej do Technicznych Zakładów Naukowych przy ul. Jasnogórskiej 84/90 o powierzchni 4 tys. 874 m kw. usytuowano zespół boisk sportowych, w skład którego wchodzą:
boisko piłkarskie o wymiarach 62x30 m (pole gry 57x28 m) wraz z piłkochwytami o wys. 5 m, łącznie z wyposażeniem,
boisko wielofunkcyjne przeznaczone do piłki koszykowej i piłki siatkowej o wymiarach 32,1 x 19,1 m (pole gry 28,1X15,1m), wraz z wyposażeniem, budynek zaplecza boisk typu standard+ o pow. całkowitej 82,9 m kw kubaturze 273,09 m sześciennych,
oświetlenie terenu za pomocą 10 masztów oświetleniowych o wysokości 9 m.
zagospodarowanie terenu (ciągi komunikacyjne i powierzchnia pod kontener na odpadki stałe, zieleń), ogrodzenie boiska, brama wjazdowa i furtka wejściowa.

Obiekt jest zasilany w energię elektryczną, został podłączony do miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Realizacja zadania wpisuje się w dążeniu do osiągnięcia europejskich standardów powszechności i dostępności do sportu.
Wykonawcą robót było PANPRO SPORT Paweł Prokopczuk, Marek Markowski Spółka Jawna z siedzibą 04-190 Warszawa ul. Jubilerska 8.
Ogrodzenie boisk wykonało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „URBUD” Krzysztof Urbański z siedzibą ul. Wolności 92, 42-460 Mierzęcice.
Nadzór inwestycyjny pełnił Zakład Usług Budowlanych Barbara Kulej z siedzibą przy ul. Sudeckiej 8/3, 48-303 Nysa.

2008-12-05 / PREZENTACJA MSIT DLA MIESZKAŃCÓW
5 grudnia na Placu Biegańskiego mieszkańcy Częstochowy uczestniczyli w prezentacji Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej.

Przed infomatem z częstochowianami spotkali się przedstawiciele wykonawców oraz prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Zakończoną niedawno część informatyczną systemu, jej funkcjonalność - obecną i planowaną - omówił informatyk miejski Kajetan Wojsyk.
Wykonawcom i realizatorom projektu podziękował prezydent Wrona: - Nikogo nie trzeba przekonywać, że Częstochowa jest miastem turystycznym, świadczy o tym 4,5 mln turystów i pielgrzymów odwiedzających każdego roku nasze miasto. Jest miastem licznym i młodym, z wieloma uczelniami.
- Wielu z Was interesuje się informatyzacją, a my jesteśmy w tej dziedzinie jednym z najbardziej wyróżniających się samorządów w Polsce – zwrócił się prezydent do młodych mieszkańców Częstochowy. - Dzięki MSIT wszyscy mogą odszukać wszelkie niezbędne informacje, odnaleźć zabytek, szpital, ustalić trasę miejskiej wędrówki czy spaceru. Z dnia na dzień zasób tego systemu będzie sie powiększał o informacje przekazywane przez właścicieli lokali gastronomicznych, hoteli, instytucji kultury itp. Żeby uruchomić System wystarczy dotknąć monitora. To informacja na wyciągnięcie ręki – dodawał.

Każdy może zobaczyć jak działa Miejski System Informacji Turystycznej. Albo korzystając z jednego z 50 zamontowanych w mieście infomatów albo we własnym domu, siadając przed monitorem komputera i wchodząc na stronę: www.info.czestochowa.pl

Podczas dzisiejszej prezentacji pokazano też nową, wzorcową tablicę z nazwą Placu Biegańskiego i ul. Śląskiej ustawioną z okazji spotkania przez firmę Utal (z pomocą Miejskiego Zarządu Dróg). To zapowiedź realizacji przez miasto systemu informacji o ulicach, który będzie zgodny z projektem MSIT i będzie kontynuował zakończony właśnie projekt współfinansowany przez ZPORR.

Po spotkaniu na Placu Biegańskiego prezydent wręczył listy z podziękowaniami dla wykonawców i członków zespołu ds. MSIT w Urzędzie Miasta, pracujących przy realizacji projektu.

O wdrożeniu części informatycznej systemu MSIT w Częstochowie mówili przedstawiciele Instytutu Systemów Przestrzennych i Katastralnych S.A.
Systemy Komputerowe Główka S.A. i NeoMedia Sp. z o.o.. - To najbardziej zaawansowany system informacji turystycznej, i podstawa jego dalszego doskonalenia i rozwoju. Do sukcesu przyczyniła się zdecydowana wola realizacji projektu po stronie zespołu wykonawców i zespołu MSIT, wspólne rozwiązywanie problemów formalnych i technicznych oraz ogromny wysiłek realizacyjny obu zespołów.