Menu
Archiwum
2008-11-20 / CZĘSTOCHOWA I KAMIENIEC PODOLSKI ZWIĄZAŁY SIĘ UMOWĄ BLIŹNIACZĄ
Prezydent Częstochowy Tadeusza Wrona podpisał 20 listopada w sali sesyjnej Rady Miejskiej Kamieńca Podolskiego umowę bliźniaczą z prezydentem tego miasta, Anatolem Nesterukiem.

W uroczystości wziął także udział Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kurpios.

Taka umowa oznacza możliwość realizacji bieżących programów współpracy, a dla młodzieży możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat wspólnej historii i tradycji obu krajów oraz miast.
Obydwa miasta zadeklarowały wolę utrzymywania i pielęgnowania stałych wzajemnych stosunków opartych na współpracy, przyjaźni i partnerstwie. Wyraziły też gotowość do nawiązania, rozwijania i rozszerzania zakresu współpracy, ze szczególnym uwzględnieniem kultury, edukacji, wymiany młodzieży, sportu, turystyki, opieki społecznej, gospodarki i ochrony środowiska. Częstochowa i Kamieniec Podolski deklarują, że nawiązane stosunki przyniosą obopólne korzyści wpływające na polepszenie warunków życia mieszkańców miast. Cała treść umowy poniżej.


- Nie możemy popełnić błędów z przeszłości. W jednoczącej się Europie szczególnie bliskie więzi łączą Polskę i Ukrainę, jesteśmy sobie najbliżsi i nie damy siebie rozdzielić żadnym nowym murem. Traktujemy strefę określoną w Schengen jako otwartą – mówił prezydent Częstochowy podczas uroczystości. - Zdecydowana większość Polaków widzi miejsce waszego kraju w Unii Europejskiej i zrobimy, co tylko można, by Wam w tym pomóc. Jeżeli, co oczywiste, taka z Waszej strony będzie wola i potrzeba. Na razie, jestem o tym przekonany, pokażemy naszą wspólnotę poprzez sukces w organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012. Dobre stosunki między Prezydentami i Rządami obu naszych państw chcemy więc uzupełnić przyjaźnią miast i mieszkańców. Jest tylko jedna droga do trwałego pokoju – tworzenia takich właśnie przyjaznych związków. Znamy się z historii, przez Sienkiewicza, musimy także poznać siebie we współczesności. Wzajemnie prezentować sobie to, z czego jesteśmy dumni.

Ukraina stara się obecnie o przyjęcie do Unii Europejskiej. Kamieniec Podolski będzie mógł skorzystać z doświadczeń Częstochowy związanych ze współpracą z miastami w innych krajach. Władze Częstochowy dbają o to, by współpraca z miastami bliźniaczymi lub partnerskimi przekładała się na bliskie kontakty międzyludzkie – wymianę młodzieży, staże nauczycielskie, udział w zawodach sportowych czy wymianę kulturalną – koncertów czy warsztatów muzycznych. Umowa Miast Bliźniaczych z Kamieńcem Podolskim pozwoli nawiązać także kontakty z obwodowymi organizacjami samorządu gospodarczego i rozszerzyć współpracę ze środowiskami gospodarczymi, np. udział w targach, wystawach, misje gospodarcze.
Duży wpływ na decyzję w tej sprawie miały także historyczne odniesienia.

Historia kontaktów

W ubiegłym roku Prezydent Oleksander Mazurczak zwrócił się do Prezydenta Częstochowy z propozycją podpisania umowy między miastami. Propozycję tę poparł Oleksandr Motsyk, ambasador Ukrainy w Polsce. Dotychczasowe kontakty Częstochowy i Kamieńca Podolskiego obejmują: wystawę ukraińskich artystów w Częstochowie, udział twórców ludowych w Europejskich Dniach Kultury Ludowej, udział przedstawicieli Częstochowy w konferencji „Zamki i fortece – turystyczne obiekty”, wymianę młodzieży pomiędzy Częstochową a Kamieńcem Podolskim - m.in. w czerwcu tego roku 23-osobowa grupa młodzieży z Kamieńca przyjechała do Częstochowy na zaproszenie Stowarzyszenia Ochotniczych Hufców Pracy w ramach programu „Granice są tylko na mapie” współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Nawiązanie partnerskiej współpracy między Częstochową i Kamieńcem Podolskim stanowić będzie istotne rozszerzenie kontaktów zagranicznych naszego miasta z miastami Europy Wschodniej.

Prezydent Tadeusz Wrona, Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kurpios i Naczelnik Wydziału Edukacji Dorota Sobala uczestniczą w Kamieńcu Podolskim także w konferencji międzynarodowej nt. „Prawna, administracyjna, socjalna i edukacyjna ochrona dziecka przed nieludzkim traktowaniem” . Naczelniczka częstochowskiego Wydziału Edukacji wygłosiła podczas tej konferencji referat.

Treść umowy

Kierując się wspólną wolą nawiązania przyjacielskich stosunków oraz ich rozwijania w duchu wzajemnej współpracy, zrozumienia i odpowiedzialności, uroczyście podpisujemy Umowę Bliźniaczą pomiędzy Miastem Kamieniec-Podolski na Ukrainie i Miastem Częstochową w Rzeczypospolitej Polskiej. Obydwa miasta deklarują wolę utrzymywania i pielęgnowania stałych wzajemnych stosunków opartych na współpracy, przyjaźni i partnerstwie. Wyrażają gotowość do nawiązania, rozwijania i rozszerzania zakresu współpracy, ze szczególnym uwzględnieniem kultury, edukacji, wymiany młodzieży, sportu, turystyki, opieki społecznej, gospodarki i ochrony środowiska. Deklarują, że nawiązane stosunki przyniosą obopólne korzyści wpływające na polepszenie warunków życia mieszkańców miast. Niniejsza umowa zostaje podpisana w czterech egzemplarzach, po dwa w języku polskim i ukraińskim.

Prezydent
Prezydent
Kamieńca-Podolskiego
Częstochowy

Anatoly Nesteruk
Tadeusz Wrona

Kamieniec Podolski

W historii Kamieńca splatają się losy kilku narodów, od wielu wieków zamieszkujących Podole: Ukraińców, Polaków, Ormian i Żydów. Do dziś jest on miastem wielokulturowym, o dużym znaczeniu historycznym.
Liczy 110 tys. mieszkańców. Jest drugim pod względem przemysłowym ośrodkiem obwodu chmielnickiego. W mieście działa 30 dużych przedsiębiorstw (m.in. budownictwo, produkcja żywności, metali) oraz ok. 700 małych i średnich firm. W 1918 r. założono tam pierwszy ukraiński uniwersytet. W Kamieńcu znajduje się wiele bezcennych zabytków, dzięki czemu miasto znalazło się na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Działają tu organizacje polonijne: Koło Młodzieży Polskiej, Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe, Oddział Związku Polaków na Ukrainie.

Kamieniec został założony w XI w. Od samego początku miasto czerpało zyski z handlu ze Wschodem dzięki korzystnemu położeniu na szlakach handlowych. W roku 1352 Kazimierz Wielki przyłączył Kamieniec do Polski. W 1374 roku Kamieniec uzyskał prawa miejskie (Magdeburskie). Miasto stało się wielokulturowe, zamieszkiwali je Polacy, Ormianie oraz ludność ruska.
Miasto miało odpierać ataki tatarskie, a także zapewniać dominację kościoła rzymskiego na tych terenach. Do Kamieńca przybyli kolejno dominikanie (1370), franciszkanie (1400), karmelici (1623), jezuici (1608). W tych czasach, Kamieniec był miastem o wyjątkowej tolerancji religijnej. W mieście rozwijał się także kościół obrządku ormiańskiego.
W latach 1620, 1633 i 1648 wrogie wojska atakowały miasto. Ataki te jednak obroniono. W 1672 roku Kamieniec został zdobyty przez Turków. Po 300 letnim polskim władaniu miastem, "bastion katolicyzmu" został przyłączony do Turcji. Jednak w 1699 Kamieniec powrócił do Polski na mocy traktatu.
W latach 1917-20 Kamieniec był obiektem walk o niepodległość Ukrainy. W 1918 roku założono tam pierwszy ukraiński Uniwersytet, miasto stało się nawet na krótko stolicą niepodległej Ukrainy. 25 sierpnia 1991 roku Kamieniec znalazł się w granicach Ukrainy. W tym też roku reaktywowano tam biskupstwo.
W mieście znajduje się szereg zabytków. Najcenniejszy z nich to Twierdza, która składa się ze Starego Zamku (XIV-XVI w.) i Nowego Zamku (XVII-XVIII w.). Stare miasto podzielone było kiedyś na dzielnice: polską, ormiańską, ruską. Na starówce otoczonej fortyfikacjami znajduje się ratusz (XVI-XVII w.), oraz wiele kościołów, w tym Klasztor OO. Paulinów. Ciekawostką jest minaret przy klasztorze obrządku rzymskiego (XVI-XVIIIw.). Jest to jedyne tego typu połączenie na świecie, by przy katolickim kościele stał minaret.
Ponadto, w mieście znajdują się: pozostałości cerkwi ormiańskiej z XV w., apteka ormiańska z XVI w., brama triumfalna z XVIII w.
W Kamieńcu przez stulecia żyły różne narodowości, z których każda posiadała swój samorząd. Stąd każda dzielnica miała własny rynek i ratusz. Na środku rynku polskiego, naprzeciw katedry, wznosi się polski magistrat, stanowiący nakładającą się na siebie mieszankę stylów architektonicznych, od gotyku po wiek XIX. Sama katedra zachowała się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie a jej wyposażenie nie uległo zniszczeniu. Do istniejącego tu do niedawna muzeum ateizmu sprowadzono dzieła sztuki z innych kościołów oraz z cmentarzy, przykładem może być marmurowy nagrobek Laury Przeździeckiej i jej rodziców. Kilkadziesiąt metrów przed katedrą zaczyna się urwisko jaru, dzięki czemu spod bramy kościoła rozpościera się przepiękny widok na zamek i okolicę. Na placyku przed głównym wejściem stoi niewielki pomnik poświęcony pułkownikowi Wołodyjowskiemu, "hektorowi kamienieckiemu".

2008-11-16 / OBIETNICE WYPEŁNIONO – KOLEJNE SPOTKANIE Z PROGRESYWNĄ MŁODZIEŻĄ
Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona spotkał się z członkami Stowarzyszenia Progresja, na spotkaniu podsumowującym realizację składanych podczas wiosennej debaty obietnic.

Jednym z postulatów było przywrócenie stałej wystawy Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w pomieszczeniach pod pawilonem muzealnym w parku Stanisława Staszica. Wiosną tego roku, 10 maja, w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta zorganizowano debatę podczas której Prezydent Miasta Częstochowy – Tadeusz Wrona podpisał deklarację. Określił w niej, co w najbliższym okresie zostanie wykonane w Częstochowie. Debata odbyła się w ramach akcji „ Masz wybór, masz głos”.

Sprawozdanie z wykonania złożonych deklaracji zostało sprawdzone, członkowie stowarzyszenia monitorowali społecznie przekazany tekst w terenie. „Widzieliście w ostatnim czasie na ulicach naszego miasta ludzi chodzących z kartką, długopisem i aparatem fotograficznym, to z pewnością był to PROGRESWNY aktyw. Sprawdziliśmy niemal wszystkie zapisy zawarte w deklaracji.” – opisywali akcję na swojej stronie członkowie Progresji.

Podczas spotkania podsumowującego realizację obietnic, zorganizowanego w Liceum im. Juliusza Słowackiego dobrze oceniono sprawozdanie, dobrze wypadł również monitoring. Przedstawiony tekst był zgodny z rzeczywistością.

Jesienna debata odbyła się w sali widowiskowej Liceum im. J. Słowackiego.

Oprócz wiodącej dyskusji nad potrzebą i sposobem promocji miasta, prezydent odpowiadał także na pytania nurtujące częstochowską młodzież.

W ocenie prezydenta była to bardzo potrzebna i owocna rozmowa, można było bowiem przy tej okazji sporządzić katalog sprzecznych z prawdą powielanych obiegowych opinii.

Przykładem było pytanie, w którym autor przekonany był o tym, iż to prezydent miasta decyduje o organizacji juwenaliów i jaki będzie ich program. Oczywiście sprawa juwenaliów jest wewnętrzną sprawą uczelni, czy się one odbędą, zależy tylko od tego, czy organizacje studenckie zechcą je przygotować. Zachęcano młodzież do większej aktywności w tej mierze, gdyż tylko od jej inwencji zależy, czy ta impreza się odbędzie, jaki będzie miała przebieg. Zaproponowano także finansowe wsparcie organizacji juwenaliów, wsparcie dla propozycji w organizowanych przez miasto konkursach. Mimo wskazywanej już wcześniej takiej propozycji, do tej pory nikt z podobnej ścieżki nie zechciał skorzystać.

Jednak żaden urzędnik braku aktywności społecznej nie zastąpi, nie zorganizuje także życia kulturalnego na osiedlu studenckim.

Debatę, grubo po wyznaczonym czasie zakończono przekonaniem, że podobne spotkania powinny się odbywać wcześniej – gdyż pożytek z ich organizacji płynie dla wszystkich uczestników.

Akcja „Masz głos masz wybór” ma na celu wspieranie aktywności obywatelskiej w kwestii wpływania na działalność samorządu. Jej uczestnicy, w znakomitej większości młodzież i studenci chce aktywnie uczestniczyć w życiu miasta także poprzez wpływ na miejską politykę.

Lokalnym koordynatorem akcji jest stowarzyszenie Progresja, partnerami są obecnie Stowarzyszenie Projekt:Polska oraz Koło Naukowe Politologów Akademii Jana Długosza.