Menu
Archiwum
2008-11-08 / NAUKOWCY I BADACZE O 11 LISTOPADA
Z okazji 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbyła się dziś w Sali Reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego uroczysta sesja naukowa „TRADYCJE 11 LISTOPADA W CZĘSTOCHOWIE” połączona z promocją książki o tym samym tytule.

Uczestników konferencji powitali prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona oraz rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie prof. Zygmunt Bąk.

Prezydent podziękował inicjatorowi sesji, profesorowi Ryszardowi Szwedowi i wręczył mu pismo gratulacyjne z okazji przyznania Nagrody im. Karola Miarki.

- Ciekawy i przy tym ważny jest temat sesji – mówił prezydent. - Dotyka on dyskutowanego dzisiaj problemu polityki historycznej. Święto narodowe służy budowaniu wspólnej narodowej tożsamości. A zatem obchody święta są same w sobie przykładem prowadzonej w różnych okresach, z różnych inicjatyw – polityki historycznej. Pamiętajmy bowiem, że w wieku XIX, gdy kształtowało się współczesne pojęcie narodu, Polska jako państwo nie istniało. Nie było też niczym oczywistym realność marzeń o odrodzeniu Rzeczpospolitej – historia zna wiele przykładów państw, które bezpowrotnie zniknęły z mapy świata. Można więc powiedzieć: polityka historyczna, polityka wyrażona w zbiorach muzealnych Izabelli Czartoryskiej, w bibliotece Ossolińskich, w malarstwie Matejki, w powieściach Sienkiewicza, a przede wszystkim w tradycji wychowawczej rodzin polskich; taka właśnie polityka historyczna pozwoliła nam przetrwać jako naród. Nie rozpłynął się polski strumień w morzu słowiańskiej Rosji; uniknęliśmy także zniemczenia. Po stu latach zaboru istniała świadoma polska elita, gotowa do największych ofiar na rzecz swojej Ojczyzny. Była to jednak elita. Pamiętajmy, że w 1918 roku jeszcze wielu mieszkańców Rzeczpospolitej nie miała polskiej świadomości, nie utożsamiała się z własnym państwem. Potrzebna była konsekwentna praca wychowawcza, niezbędna była kontynuacja polityki historycznej, by efektem II Rzeczpospolitej stało się pokolenia Armii Krajowej. Obchody święta narodowego szlifowały owe diamenty, którym w Powstaniu Warszawskim strzelano do wroga.
Pamięć o 11 listopada pozwoliła nam wszystkim przechować wartość polskości w czasach panowania ideologii komunistycznej. Pomogła nam dokonać rewolucji „Solidarności”. Stała się wyznacznikiem naszego stosunku do Polski suwerennej. Przez to też ciąży na nas szczególna odpowiedzialność. Polska jest suwerenna, gdy istnieje w sercach i umysłach swoich obywateli. W tej sztafecie pokoleń przyszło nam dziś organizować święto narodowe i kształtować politykę historyczną. Taką politykę, żeby Polska była Polską. - tłumaczył prezydent Tadeusz Wrona.

- Po 90 latach od czyny niepodległościowego pewne emocje się zatarły, a wstąpienie do Unii Europejskiej stworzyło obawy, że te elementy narodowe rozmyją się. Musimy mieć świadomość, że przed nami byli bohaterowie, że nasza europejskość rodziła się przez odzyskanie niepodległości. Należy oddać cześć bohaterom tamtych czasów. Cieszę się, że Instytut Historii naszej uczelni, bo to pracownikom tego instytutu należy się splendor, spełnia tę ideę akademickości. - powiedział prof. Zygmunt Bąk.

Profesor Ryszard Szwed deklarował pomoc: - Dziękuję Częstochowie, która przyjęła mnie 20 lat temu z całą życzliwością, uosobieniem której są słowa Prezydenta. Zawsze staram się odpowiadać na potrzeby miasta.

Sesja podzielona była na dwie części: uroczystą i roboczą; pierwszej towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Andrzeja Klosia, a na drugą składały się wystąpienia autorów rekomendujące artykuły zamieszczone w promowanej książce pt. „Tradycje 11 Listopada w Częstochowie”. Naukowej redakcji tej publikacji podjął się prof. Ryszard Szwed.

Artykuły referowane na sesji:
– „11 Listopada w polskiej tradycji niepodległościowej” - prof. dr hab. Ryszard Szwed
– „11 Listopada w Częstochowie e Drugiej Rzeczypospolitej. Początki tradycji” - mgr Izabela Szumlas-Majzner
– „Świętowanie niepodległości i zagospodarowywanie wolności z udziałem Jasnej Góry” - prof. dr hab. Zachariasz S. Jabłoński OSPPE
– „Kościelne obchody Święta Niepodległości w Częstochowie w okresie II Rzeczypospolitej” - prof. dr hab. ks. Jan Związek
– „Święto Niepodległości w częstochowskich jednostkach wojskowych” - dr Krzysztof Spruch
– „Tradycje 11 Listopada w czasie okupacji hitlerowskiej” - dr Robert Majzner
– „Święto Niepodległości i opozycja demokratyczna lat osiemdziesiątych w Częstochowie” - Jarosław Kapsa
– „Harcerskie tradycje 11 Listopada w Częstochowie” - dr Ryszard Stefaniak
– „Święto Niepodległości w kulturze i sztuce” - dr Wanda Malko
– „Obchody Święta Niepodległości w częstochowskich placówkach oświatowych w latach 1918-2007” - dr Beata Urbanowicz
– „11 Listopada w relacjach prasy częstochowskiej po roku 1989” - mgr Michalina Mogiłka

Komunikaty sesyjne:
– „Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego w Częstochowie a tradycje Święta Niepodległości” - dr Ryszard Stefaniak, Ryszard Naporowski
– „Tradycje czynu niepodległościowego wśród ewangelików częstochowskich w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku” - dr Juliusz Sętowski
– „Udział częstochowskich Żydów w rocznicowych obchodach niepodległości Polski” - mgr Wiesław Paszkowski

Organizatorzy: Instytut Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie i Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy.

2008-11-04 / FORUM INFORMACYJNE DLA INWESTORÓW - PARK WODNY W CZĘSTOCHOWIE
W sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyło się dziś Forum Informacyjne dla Inwestorów, poświęcone inwestycji Parku Wodnego w Częstochowie. Do udziału w forum doradzająca miastu, firma Investment Support, zaprosiła przedstawicieli – banków, developerów, firm budowlanych, dostawców branżowych oraz operatorów parków wodnych.

Firma Investment Support profesjonalnie zajmuje się przygotowywaniem inwestycji sportowych i rekreacyjnych - hal, stadionów, boisk, basenów i akwaparków.

Forum rozpoczął prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, który zachęcał inwestorów do współpracy z miastem. Przedstawił zalety wybudowania akwaparku na terenie Parku Lisiniec

- To teren dobrze skomunikowany na szlaku planowanej autostrady A1, łączącej 2 sieci autostradowe A2 i A4, dobrze połączona z miastami Aglomeracji Górnośląskiej. Przykładem dobrej współpracy z inwestorem przy wielkich projektach inwestycyjnych jest powstająca dziś w szybkim tempie Galeria Jurajska przy Drodze Krajowej nr 1 – mówił prezydent – Częstochowa zajmuje 3 miejsce w przygotowanym przez miesięcznik Forbes rankingu miast atrakcyjnych dla biznesu w 2008 r., w kategorii miast od 100 do 300 tysięcy mieszkańców. Atutem Częstochowy jest kilka milionów pielgrzymów i turystów przybywających do miasta w ciągu roku.

Wiceprezydent Zdzisław Jacek Betnarski omówił wcześniejsze starania władz miast znalezienia inwestora mającego wybudować akwapark.

- Niestety, obecna Ustawa o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym jest martwa. Inwestorzy nie mogli zrozumieć dlaczego nie ma odpowiednich zarządzeń, i jej zapisów – mówili więc poczekamy. Nową wciąż przygotowuje rząd. – mówił wiceprezydent Betnarski. - Nasze oczekiwania wypływają z wiedzy na temat oczekiwań mieszkańców. W regionie częstochowskim nie ma podobnego obiektu. Istnienie akwaparku nie jest dziś luksusem, lecz częstym obiektem funkcjonującym w dużym mieście.

Inwestycja ma zapewnić mieszkańcom Częstochowy usługi nowoczesnego Parku Wodnego, pomóc w rewitalizacji Parku Lisiniec, w lepszym wykorzystaniu potencjału turystycznego Częstochowy – zachęcić turystów do dłuższego pobytu.

Park wodny ma powstać w Parku Lisiniec, pomiędzy ulicami św. Jadwigi, Inowrocławską, Orawską, Bieszczadzką oraz Huculską, na obszarze ponad 40 ha. Częstochowa planuje zrealizować projekt we współpracy z partnerem prywatnym, przy jak najmniejszym obciążeniu budżetu miejskiego. Doświadczenia parków wodnych w Polsce pokazują, że trudno jest uzyskać zwrot z inwestycji przy tego typu projektach, stąd propozycja poszerzenia inwestycji o inne obiekty rekreacyjne i komercyjne. Podczas Forum prezentowane były dwa modele realizacji inwestycji. Pierwszy z nich to model publiczno-prywatny, opierający się o umowę o partnerstwie publiczno – prywatnym pomiędzy Miastem a partnerem prywatnym. Druga opcja to realizacja inwestycji samodzielnie przez podmiot prywatny na gruncie przekazanym od Miasta w użytkowanie wieczyste.

Z badań ankietowych przeprowadzonych przez firmę IS na próbie 1615 respondentów (mieszkańców Częstochowy i turystów) wynika, że 92 procent uważa, iż Park Wodny jest potrzebny. Negatywnie wypowiedziało się 0,7 procent badanych.
Ponad 80 procent uważa, że powinien w Częstochowie powstać Park Wodny – Akwapark. Znacznie mniej, że powinien to być: akwapark z kąpieliskiem lub tylko basen z częścią rekreacyjną. Ponad 42 procent badanych wyraziła gotowość przeznaczenia w ciągu miesiąca co najmniej 50 złotych (w tym 11 procent powyżej 100 złotych) na sport i rekreację, 35 procent od 20 do 50 złotych.
Badani uważają, że Park Wodny powinien być połączony z parkiem rozrywki, następnie w kolejności – galerią usługowo-handlowo-rozrywkową, kinem, obiektem noclegowym. W zasięgu działania do 60 km pozostaje 2,1 mln potencjalnych odbiorców częstochowskiej inwestycji.