Menu
Archiwum
2008-10-12 / ODSŁONIĘTO POMNIK OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II - PAPIEŻA PIELGRZYMA
W Częstochowie odsłonięto 12 października Pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. Pomnik stoi w miejscu, w którym pielgrzymi wkraczają zwykle do Częstochowy w drodze na Jasną Górę, na Placu Daszyńskiego, gdzie w roku 1979 Jan Paweł II spotkał się mieszkańcami podczas swojej pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski.

Monumentalną kompozycję złożoną z leżącego wspartego na ramieniu krzyża i postaci pielgrzymującego Jana Pawła II, odsłonili wspólnie Metropolita Częstochowski ks. arcybiskup Stanisław Nowak, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona i autor dzieła – prof. Jan Kucz. Krzyż stał się bramą witającą pielgrzymów w drodze na Jasną Górę.
Jan Paweł II był pierwszym Honorowym Obywatelem Częstochowy.

Uroczystość odsłonięcia pomnika nastąpiła po okolicznościowej mszy świętej w Archikatedrze i przemarszu jej uczestników na Plac Daszyńskiego.
Do odsłonięcia pomnika Prezydent Tadeusz Wrona zaprosił ks. Arcybiskupa Stanisława Nowaka oraz autora prof. Jana Kucza:

- Życie płynie nieubłaganie szybko, to, co – wydaje się, było jakby wczoraj, dziś jest odległą historią. Historią kształtującą nasze życie, życie Częstochowy, życie Ojczyzny. Trzydzieści lat temu nieukrywany entuzjazm rozjaśnił szarość miasta, miasta wyraźnie nielubianego i zaniedbywanego przez ateistyczną władzę PRL. Niemal w każdym domu, w pracy, nawet w szpitalach i szkołach, wszędzie usłyszeć można było słowa „Habemus Papam” – „mamy Papieża”. Mamy Naszego Ojca Świętego, wieszczonego słowami Juliusza Słowackiego... – mówił prezydent - Mamy Papieża – Polaka, nam częstochowianom szczególnie bliskiego, niestrudzonego pielgrzyma na Jasną Górę, Metropolitę naszego Kościoła, sługę Jasnogórskiej Pani, Matki Boskiej Częstochowskiej. Ten sam entuzjazm, może w jeszcze większym stopniu widoczny był 4 czerwca 1979 roku, gdy tu, w tym miejscu Jan Paweł II witany był przez częstochowian w czasie I Pielgrzymki do Ojczyzny. To tu, w sąsiedztwie pomnika wdzięczności Armii Radzieckiej, tu właśnie miało miejsce to niezwykłe spotkanie. Mówił wówczas Nasz Ojciec Święty:

„Przybyłem na Jasną Górę poprzez Kościół częstochowski (....). I stąd wielka moja radość, że mogłem naprzód stopę postawić przy katedrze częstochowskiej (...), która dzisiaj jest centrum życia kościelnego diecezji częstochowskiej (...). Pragnę również wyrazić radość z tego, że ten Kościół częstochowski, który od początku swego istnienia jako diecezja znalazł się w granicach metropolii krakowskiej, mogłem jako dawny metropolita krakowski tak dobrze poznać, tak się z nim głęboko zespolić (...). Byłem metropolitą krakowskim przez dobrych paręnaście lat i miałem sposobność przekonać się, co znaczy posiadać we wspólnocie metropolitalnej Kościół częstochowski, diecezję częstochowską, co to znaczy posiadać w tej wspólnocie Jasną Górę, ale co to znaczy również posiadać w tej wspólnocie cały Lud Boży Kościoła częstochowskiego, tak bardzo zróżnicowany, tak bardzo bogaty w swojej historycznej przeszłości. Wystarczy tylko przejść w myśli drogę od Wielunia do Sosnowca, już rysuje się przed nami obraz tego wielkiego bogactwa, czasem trudnego, zawsze wielkiego (...). Chcę pozdrowić i pobłogosławić każdego i wszystkich. Każdy dom, każdy ludzki dom, każdy ludzki warsztat pracy. Niech będzie ta błogosławiona równowaga pomiędzy każdym ludzkim warsztatem pracy i każdym ludzkim domem. Warsztat pracy jest dla domu, bo dom jest dla człowieka. Trzeba, by przez pracę człowiek miał swój dom i żeby przez pracę człowiek mógł rosnąć w swoim ludzkim domu. Tak bym krótko ujął moje życzenia dla wielkiej i zróżnicowanej społeczności Ludu Bożego diecezji częstochowskiej”.

Słuchaliśmy tych słów w skupieniu i w radości. Słuchaliśmy wzruszeni przeczuwając, że oto na naszych oczach zmienia się historia miasta i Polski. Czuliśmy się wspólnotą. Słowa błogosławieństwa zrodziły z nas wspólnotę.
(...) Ten Krzyż, który dziś tutaj się znajduje, ten pomnik Papieża - Pielgrzyma powstawał wówczas w naszych sercach. Rysowały go zapalone w oknach domów znicze i świece, watra górska tworzona przez studentów, czuwanie wieczorne harcerzy, pochód częstochowian przez Aleję od Archikatedry do Jasnej Góry, kwiaty znaczące ulicę nazwaną imieniem Zmarłego. Z tego jest ten pomnik. Znak naszej wdzięczności i wierności. Znak naszej pamięci. (...). Z wizji artysty, profesora Jana Kucza, powstał tu wizerunek samotnego Pielgrzyma obok przewróconego, wspartego ramieniem o ziemię krzyża. I jest to symbolem Wielkiego Pontyfikatu. Tej samotnej służby Naszego Ojca Świętego niosącego w imię Krzyża nadzieję cierpiącym, głodnym, samotnym, ofiarom wojen i totalitaryzmów... Ileż sił trzeba mieć, by nieść przez całe swoje życie ten Krzyż ! Przez pamięć Naszego Ojca – pomóżmy dźwignąć to brzemię ! Bądźmy solidarni, nie odwracajmy wzroku od nieszczęść i cierpień, dostrzegajmy w każdym bliźniego... Bądźmy wspólnotą !

Pomnik poświęcił Metropolita Częstochowski, ks. Arcybiskup Stanisław Nowak:

- Bądź z nami, jesteś tutaj przy tej najstarszej parafii częstochowskiej jako Wielki Pielgrzym, ten co prowadzi na Jasną Górę. Człowiek krzyża - on jest w tej figurze jako znak. Pomnik jest z krzyżem, krzyż stał się bramą. Jedyna brama, która stała się zmartwychwstaniem. Zaprasza tutaj, bez przymusu. Według Norwida, ulubionego poety Jana Pawła II: prowadzi nas wszystkich zapraszając. Dlatego czujmy się zaproszeni do podążania drogami Jana Pawła II - mówił arcybiskup Stanisław Nowak. – Dziękuję, że tutaj taki pomnik powstał, pod koniec mojej posługi duszpasterskiej. Dziękuję Miastu na ręce Pana Prezydenta, dziękuję artyście, który dobrze odczytał służbę Jana Pawła II. To będzie na pokolenia. Życzę obecnemu i następnym pokoleniom, aby dali się prowadzić Ojcu Świętemu.

Refleksje o krzyżu przedstawił Ojciec Generał Zakonu Paulinów na Jasnej Górze, Izydor Matuszewski:

- Dobrze się składa, to znak Bożej Opatrzności, że na szlaku pielgrzymim jest Ojciec Święty i Krzyż. Gratuluję tego znaku ks. Arcybiskupowi, Panu prezydentowi, mieszkańcom. Niech będzie zachętą do tego by wędrować razem z Papieżem na Jasną Górę. Janie Pawle II! Wstawiaj się za nami, pielgrzymami, Miastem Częstochową!

Odczytano listy Metropolity Krakowskiego ks. Kardynała Stanisława Dziwisza oraz Nuncjusza Apostolskiego ks. Abp. Józefa Kowalczyka.

- „W czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku, tu, w Częstochowie Ojciec Święty Jan Paweł II wypowiedział znamienne słowa, które podkreślają jego duchowy związek z Jasną Górą: „stawaliśmy na tym świętym miejscu, przykładaliśmy niejako czujne pasterskie ucho, aby usłyszeć, jak bije serce Kościoła i serce Ojczyzny w sercu Matki. Jasna Góra jest przecież nie tylko miejscem pielgrzymek Polaków z Polski i całego świata. Jasna Góra jest sanktuarium Narodu.” – pisał w swym liście kardynał Stanisław Dziwisz – Modlę się dziś razem ze wszystkimi uczestnikami uroczystości, by ten pomnik przypominał Ojca Świętego Jana Pawła II, który był dumny ze wspaniałej przeszłości Narodu i uczył nas miłości do ziemskiej Ojczyzny, a jednocześnie przypominał o potrzebie zdecydowanego zdążania do Ojczyzny niebieskiej!”

O znaczeniu pielgrzymek do Częstochowy dla Jana Pawła II wspominał także w swym liście, arcybiskup Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski:

- „Pragnę pogratulować inicjatywy upamiętnienia w ten sposób Papieża Polaka, który tak często przybywał do tego miejsca jako kapłan i biskup krakowski, a jako następca Świętego Piotra oddawał hołd Pani Jasnogórskiej podczas prawie wszystkich pielgrzymek. (...) Niech więc Jego pomnik ciągle przypomina nam o potrzebie zawierzenia Maryi; niech będzie zachętą i wezwaniem do realizowania w życiu tych słów, które sługa Boży zostawił nam podczas ostatniej wizyty na Jasnej Górze jako swego rodzaju testament: „Niech wszystkim pomaga wzrastać w miłości Boga i miłości ludzi, budować wspólne dobro Ojczyzny, wprowadzać i umacniać sprawiedliwy pokój w naszych sercach i środowiskach.”

- Jestem dumny, że monument Jana Pawła II stoi właśnie w Częstochowie, bowiem to miejsce było szczególnie bliskie sercu Ojca Świętego – powiedział wicewojewoda śląski, Stanisław Dąbrowa, dziękując Komitetowi Budowy Pomnika Ojca Świętego.

Marszałek Województwa Śląskiego, Bogusław Śmigielski stwierdził w liście odczytanym przez wicemarszałka Mariusza Kleszczewskiego, że inicjatywa budowy pomnika będzie prezentowała następnym pokoleniom, zwłaszcza młodzieży, przykład postawy moralnej. I przypomniał, że tegoroczny Dzień Papieski jest obchodzony pod hasłem „Jan Paweł II wychowawca młodzieży”: - „Ten piękny materialny znak będzie przypominał największego Polaka i autorytet, który pozostanie na zawsze źródłem mądrości, wiedzy i niezłomnej postawy moralnej.”

Na koniec zabrał głos autor pomnika:

- Dzisiaj szczególnie pragnę podziękować odważnemu Prezydentowi Miasta Częstochowy Panu Wronie za jego wytrwałość i konsekwencje w realizowaniu naszych wspólnych postanowień. Konwencja jeszcze jednej figury na cokole w tym miejscu, (stwierdziłem na początku pracy) nie uniesie złożoności wyrazowych i treści jakie w koncepcji całości pomnika założyłem. Tak więc pomnik jest zorganizowaną przestrzenią będącą przy udziale pielgrzymujących swoistym misteryjnym Theatrum. Cały kamienny plac z kamiennym monumentalnym Krzyżem z figurą Papieża pielgrzymującego na Jasną Górę jest pomnikiem. Pielgrzymujący ludzie, żywe, barwne, przemieszczające się grupy są organicznym komponentem, treścią podstawową tego pomnika. Idzie z nimi ich wielki Pielgrzym – Papież Jan Paweł II. Jak pokazuje figura z brązu, jest utrudzony życiem, niosący brzemię odpowiedzialności za kościół Katolicki, za jego rolę i zadania w tym trudnym świecie, zmęczony, ale silny wewnętrznie, silny świętą wiarą, by razem przechodząc pod Krzyżem pochyleni, poczuć na plecach jego ciężar. Jako Katolik, Polak, autor tego pomnika zwracam się do społeczeństwa Częstochowy byście wzięli ten plac-pomnik w opiekę. Czuwajcie, by niewiedza, ludzka nędza, brutalność i bezmyślność nie mogły ujawnić tutaj swojego oblicza.

Uroczystość odsłonięcia pomnika transmitowano na telebim, prezentowano na nim materiały filmowe z pielgrzymek Jana Pawła II do Częstochowy. Obok ulokowano również stoisko Urzędu Miasta - wydawano na nim kartki z fotografią pomnika sygnowane okolicznościowym stemplem. Oprawę muzyczną uroczystości zapewni Jasnogórski Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” pod dyr. Marioli Jeziorowskiej i Orkiestra Jasnogórska pod dyr. Marka Piątka. Częstochowscy aktorzy odczytali fragmenty listów i dzieł Papieża.
Po uroczystości Prezydent Częstochowy podziękował w Ratuszu wszystkim, którzy przyczynili się do budowy pomnika.

Historia powstania Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma

Komitet Budowy Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II, którego przewodniczącym był Prezydent Miasta Częstochowy Tadeusz Wrona, uzgodnił ostateczny kształt pomnika oraz materiały, z których będzie wykonany w maju 2006 roku. Uzgodniono też sposób zagospodarowania otoczenia i terminy, w jakich dzieło będzie powstawało.

Na ogłoszony w czerwcu 2005 roku przez Komitet Budowy Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II konkurs rzeźbiarski wpłynęło 31 projektów. 24 marca 2006 roku Sąd Konkursowy zapoznał się z przedstawionymi projektami: planszami, szkicami sytuacyjnymi i szczegółowymi opisami ideowymi przedstawionymi przez artystów - rzeźbiarzy. Wybrana została propozycja profesora Jana Kucza z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, do której członkowie Sądu wnieśli swoje uwagi. 10 kwietnia 2006 roku, po dyskusji nad projektem, odbyło się kolejne spotkanie Komitetu Budowy Pomnika z udziałem prof. Jana Kucza, na którym dyskutowana była między innymi docelowa lokalizacja pomnika, materiały, z których będzie wykonany oraz sposób aranżacji otoczenia. 30 maja, po odbytych uzgodnieniach i konsultacjach z autorem projektu - podjęte zostały ostateczne ustalenia.
Zgodnie z projektem prof. Jana Kucza pomnik składa się z dwóch zasadniczych części: mocno pochylonego – dotykającego ziemi krótszym ramieniem krzyża, pod którym będą mogli przechodzić pielgrzymi i odlanej z brązu figury Ojca Świętego – Pielgrzyma stojącego w pobliżu (15 – 20 m od pomnika) na niskim postumencie. Postać Jana Pawła II ma naturalną wysokość. Krzyż jest konstrukcją żelbetową o obłożoną płytami z granitu strzegomskiego (dług. ok. 12 m), który zgodnie z ideą artysty najlepiej odda potrzeby: jest szary, ale bardzo twardy i trwały, nieco siermiężny, ale najbardziej polski.
Pomnik zlokalizowany jest nieco obok głównej osi Alei Najświętszej Maryi Panny, z lekkim przesunięciem w kierunku północno - zachodnim.
W ramach budowy pomnika zagospodarowano jego otoczenie - zerwano asfalt, który w znacznej części pokrywa obecnie Plac Daszyńskiego. Otoczenie pomnika wykonane jest z kostki granitowej. Inspiracją - „rdzeniem” - dla profesora Jana Kucza stało się zdjęcie pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę niosących na plecach duży krzyż.

2008-10-03 / PROGRAM ROZWOJU E-ADMINISTRACJI
Na wniosek Prezydenta Miasta Częstochowy, 2 października podczas sesji Rady Miasta, radni przyjęli „Program rozwoju e-Administracji miasta Częstochowy na lata 2009-2013”.

Wizja Częstochowy jako nowoczesnego miasta, przyjaznego mieszkańcom stawia wysokie wymagania dla realizowanych strategii i programów rozwoju. Naprzeciw tym oczekiwaniom powstał właśnie Program rozwoju e-Administracji, opracowany w celu jasnego przekazania wizji przyszłych, planowanych działań związanych z informatyzacją Urzędu Miasta Częstochowy, a także w pewnym zakresie jednostek podległych.

„Program Rozwoju e-Administracji miasta Częstochowy na lata 2009-2013” jest odpowiedzią na potrzebę bardzo ścisłej koordynacji rozwoju e-Administracji miasta Częstochowy z równolegle toczącymi się regionalnymi (np. SEKAP), ogólnopolskimi (np. pl.ID, PESEL2, ePUAP), a także międzynarodowymi projektami (np. OneStopGov, SAKE) skierowanymi na rozwój informatyzacji oraz tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi społeczeństwa informacyjnego.

Dokument jest programem operacyjnym, nakreślającym konkretne działania prowadzące do stworzenia przyjaznej administracji publicznej – przybliżenia jej usług, obniżenia kosztów oraz uproszczenia procedur. Program jest odpowiedzią zarówno na potrzeby zgłaszane przez wydziały Urzędu Miasta, innych jednostek administracji publicznej, ale przede wszystkim mieszkańców Częstochowy.

Założone w Programie działania ukierunkowane są na przekształcenie Urzędu Miasta Częstochowy w podmiot sprawnie realizujący zadania publiczne, wykorzystujący systemy wspomagające podejmowanie decyzji, transparentny, zarządzany procesowo, skuteczny w swoich działaniach oraz dostępny dla obywateli całą dobę przez 7 dni w tygodniu i przez 24 godziny na dobę.

Mając świadomość, że osiągnięcie założonych w Programie celów nie jest możliwe bez sprawnej organizacji wewnętrznej, w dokumencie wskazane zostały zarówno sposoby podnoszenia kompetencji pracowników administracji publicznej jak i narzędzia informatyczne usprawniające zarządzanie zasobami ludzkimi.

Obecnie proces informatyzacji polskiej administracji publicznej przebiega bardzo dynamicznie. Wymaga zwiększonych nakładów finansowych na realizację wielu zadań i nie jest możliwy do przeprowadzenia w tak dużej skali bez finansowego wsparcia Unii Europejskiej. Dlatego też realizacja wielu spośród zaprezentowanych w programie działań, z uwagi na ograniczone możliwości budżetu miasta, uzależniona jest od pozyskania środków pomocowych, o które należy nieustannie zabiegać.

Program zaakceptowany przez Radę Miasta, stanowi podstawę ubiegania się o niezbędne środki finansowe, pochodzące zarówno z Unii Europejskiej jak i ze źródeł krajowych.

W XXI wieku, w dobie szeroko dostępnej infrastruktury teleinformatycznej nikt nie chce tracić czasu ani energii na wizyty w urzędach w celu załatwienia spraw formalno-prawnych, szczególnie, że banki, dostawcy usług telekomunikacyjnych oraz inne podmioty systematycznie podnoszą jakość swoich usług, wprowadzając możliwość korzystania z nich zdalnie. Administracja publiczna na tym tle – z uwagi na swoje zapóźnienie – wygląda bardzo niekorzystnie. Dlatego - wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorców usług administracji publicznej, mieszkańcom naszego miasta i przedsiębiorcom - pracownicy Wydziału Informatyki opracowali „Program Rozwoju e-Administracji miasta Częstochowy na lata 2009-2013”, którego konsekwentna realizacja pozwoli na znaczną poprawę jakości świadczonych usług i stworzenia Urzędu na miarę XXI wieku.

Wiadomo, że informatyzacja jest ciągłym, niekończącym się procesem; by była jednak skuteczna wymaga wieloletniego planowania.
Obecny stan informatyzacji jest wynikiem kilkunastu lat pracy – i nie może być mowy o planach na przyszłość bez uwzględnienia tego dorobku. Strategia musi uwzględniać wszelkie uwarunkowania – wewnętrzne, organizacyjne ale także zewnętrzne, takie jak możliwość pozyskiwania środków finansowych na realizacje zadań opisanych w Programie oraz stan bardzo dynamicznie zmieniającego się prawa.

Co mamy

Informatyzacja Urzędu Miasta realizowana jest systematycznie od 1990 roku. Jej celem jest stworzenie elektronicznego środowiska umożliwiającego powstawanie „społeczeństwa informacyjnego”.

Urząd Miasta Częstochowy należał do 5 pierwszych urzędów, w których pilotażowo wdrożono zamawianie praw jazdy produkowanych w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Był pierwszym, w którym testowano i zastosowano w praktyce prawa jazdy ze zdjęciami przekazywanymi bezpośrednio z kamery cyfrowej (bez pośredniego skanowania), a także w którym dokonano pilotażu systemu zasilającego centralną ewidencję pojazdów.

Jeśli chodzi o rozwiązania bezpośrednio wspomagające obsługę interesantów, stanowiące udogodnienia dla samych mieszkańców, wprowadzono elektroniczny system przywoławczo-kolejkowy z rejestracja liczby obsługiwanych interesantów na poszczególnych stanowiskach Biura Obsługi Interesanta. System ten rozszerzony został o funkcje zdalnej rezerwacji miejsca w kolejce przez Internet.

W Miejskim Centrum Informacji, w 2 budynkach Urzędu Miasta oraz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ustawiono infomaty z dostępem do Internetu.
W ZUS, na podstawie stosownego porozumienia stworzono tzw. wysuniętą placówkę urzędu – punkt pełniący funkcje Biura Obsługi Interesanta. Dzięki ulokowaniu tam pracownika Urzędu Miasta posiadającego zdalny dostęp do zasobów (systemu zarządzania dokumentami, Intranetu, VoIP) powstała możliwość obsłużenia także interesantów ZUS, którzy mieli coś do załatwienia w UM – interesanci nie muszą już pokonywać dodatkowej drogi.

Zbudowany został portal miejski http://www.czestochowa.pl, który jest codziennie aktualizowany.

Pod adresem http://www.czestochowa.pl/database/firma/firmy dostępna jest zawsze aktualna baza podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Urzędzie Miasta. W bazie tej widoczne są zarówno podmioty aktualnie działające na rynku, jak i już wykreślone.

Mamy Elektroniczną Skrzynkę Podawczą.

Zbudowano i wdrożono w Urzędzie Miasta oraz jednostkach podległych Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) o ogromnej zawartości informacyjnej.

Z uwagi na trwającą rozbudowę Miejskiej Sieci Komputerowej CzestMAN systematycznie dokonywane są zmiany usprawniające funkcjonowanie sieci jako całości, dołączane są też jej kolejne elementy.
Pozwala to na podejmowanie ważnych dla miasta działań, takich jak monitoring wizyjny miasta (już niedługo zostanie oddane do użytku centrum zarządzania pierwszych kilkunastu kamer).

Realizowany jest również współfinansowany ze środków UE projekt pod nazwą Miejski System Informacji Turystycznej (MSIT), w ramach którego rozwinięta zostanie sieć światłowodowa oraz radiowa w celu podłączenia infomatów. Utworzone zostaną publiczne punkty dostępu do Internetu przy głównych szlakach i miejscach najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów i turystów (infomaty, HotSpoty). Planuje się również ustawienie infomatów przystosowanych do wykorzystywania przez osoby niepełnosprawne.

Urząd posiada własny serwer e-mailowy, dzięki któremu wszyscy pracownicy dysponują imiennymi skrzynkami poczty elektronicznej, co w znaczący sposób ułatwia komunikacje wewnątrzurzędową, jak i zewnętrzną. Ponadto niektóre jednostki zewnętrzne, np. szkoły, posiadają konta e-mailowe na serwerze Urzędu Miasta.

Integracja zasobów systematycznie postępuje – zarządzeniem Prezydenta Miasta Częstochowy powołany został międzywydziałowy zespół zadaniowy dokonujący weryfikacji i uzupełniania podstawowych numerów referencyjnych.

Dotychczas zintegrowany został system ewidencji gruntów i budynków z systemem podatkowym za pomocą Integrującej Platformy Elektronicznej - Podatki od Nieruchomości (IPE-PN9), służy do porównywania ze sobą informacji opisujących nieruchomości, gromadzonych w gminnych bazach ewidencji podatkowej nieruchomości oraz w ewidencji gruntów i budynków gromadzonych w bazach powiatowych. Celem działania systemu jest wychwycenie rozbieżności między danymi zapisanymi w obydwu ewidencjach, aby umożliwić w ten sposób wyeliminowanie istniejących niespójności i tym samym poprawić zarządzanie podatkami celem zwiększenia efektywności ich poboru.

Przechodzenie na sposób pracy właściwy dla środowiska całkowicie zinformatyzowanego odbywa się wielotorowo – wszędzie tam, gdzie stan zasobów umożliwia już logiczne powiązanie baz wprowadzane są kolejne mechanizmy – np. takie jak Broker Usług Publicznych – platforma łącząca zasoby Powiatowego Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Miasta.

Istnieją też systemy kluczowe, istotne ze względu na zasięg i bezpośredni wpływ na jakość funkcjonowania Urzędu Miasta jako całości.
Systemem takim jest OfficeObjects®DocMan, którym objęty jest cały Urząd. Umożliwia on kompleksowe zarządzanie dokumentami i procesami pracy w organizacji. Rozwiązanie pozwala na gromadzenie, kategoryzacje, przechowywanie oraz wyszukiwanie dokumentów. Zapewnia także skuteczne zarządzanie dokumentami, wspiera proces ich gromadzenia i archiwizacji, sprawną dystrybucję oraz kontroluje terminy realizacji spraw.
Już obecnie istnieje możliwość wprowadzania do tego systemu dokumentów elektronicznych przesłanych przez interesantów pod warunkiem podpisania ich podpisem elektronicznym umożliwiającym identyfikacje osoby składającej dokument.
By to ułatwić, w 2008 roku w Urzędzie utworzony został Urząd Rejestracji w ramach Centrum Certyfikacji SEKAP, który wydaje certyfikaty podpisu elektronicznego osobom fizycznym, przedsiębiorcom w celu umożliwienia im zdalnego załatwiania spraw bez potrzeby przychodzenia do Urzędu.

Informatyzacją objęto również specyficzne, tematycznie wąskie obszary mające jednak istotne znaczenie społeczne. Od kilku lat stosowany jest elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych.

Działa dobrze zinformatyzowane Centrum Powiadamiania Ratunkowego (komputerowy system rejestracji zdarzeń, dysponowania zasobami, dokumentowania zdarzeń, lokalizacji na obrazie mapy pojazdów itp.).

Trwa wdrażanie Zintegrowanego Systemu Informacji Przestrzennej w oparciu o replikę niektórych, wybranych danych gromadzonych i zarządzanych za pomocą programów służących do realizacji ustawowych zadań geodezyjnych i kartograficznych.

Poziom informatyzacji Urzędu Miasta jest bardzo wysoki w stosunku do innych urzędów w kraju. Nie oznacza to jednak, że stan jest idealny, i że nie należy go ulepszać. Rzeczywista informatyzacja administracji wymaga zbudowania jednolitego (elektronicznego) środowiska tworzenia, przetwarzania (w tym składowania, przesyłania) i archiwizowania danych oraz różnego rodzaju dokumentów w postaci elektronicznej.

Istotnym problemem jest otoczenie podmiotu zinformatyzowanego, które dostarcza dokumenty w postaci papierowej – i takich się także domaga. Pojawiają się tu problemy natury mentalnej, technicznej, prawnej. Jednak powoli, w sposób niejako naturalny, unowocześnienie otoczenia i środowiska dokonuje się. Aby możliwe było przyjmowanie i emitowanie dokumentów w postaci elektronicznej, a także korzystanie ze współdzielonych zasobów, konieczne było stworzenie sieci teleinformatycznych, a wcześniej dokonanie stosownych regulacji prawnych.

Częstochowska e-Administracja:

przyjazna obywatelom, kompetentna, skuteczna, wykorzystująca nowoczesne technologie teleinformatyczne dla usprawnienia współpracy z przedsiębiorcami i innymi podmiotami administracji i publicznej.

CELE OGÓLNE I SZCZEGÓŁOWE

1. Przyjazny społeczeństwu, sprawny i nowoczesny urząd

- uproszczenie i przyspieszenie procedur załatwiania spraw – rozwój usług online,
- budowa partnerstwa pomiędzy instytucjami dla usprawnienia obsługi obywatela,
- poprawa efektywności zarządzania urzędem poprzez wdrożenie systemów wspomagających
- procesy decyzyjne oraz integracje zasobów informacyjnych miasta,
- zarządzanie sprawną infrastrukturą wewnętrzną urzędu,
- podnoszenie umiejętności i kompetencji pracowników administracji,
- budowa nowoczesnej infrastruktury składowania, przetwarzania oraz wymiany danych,
- zwiększenie dostępu do informacji związanej z przestrzenią i wspomaganie procesów zarządzania w oparciu o dane przestrzenne
- poprawa bezpieczeństwa mieszkańców poprzez wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych.

2. Zwiększenie aktywności mieszkańców w zakresie korzystania z technologii i narzędzi „społeczeństwa informacyjnego”

- kształtowanie świadomości i kultury informatycznej obywateli,
- ułatwienie dostępu do internetu mieszkańcom i turystom,
- popularyzacja miejskich usług świadczonych drogą elektroniczną.