Menu
Archiwum
2008-10-02 / "ZŁOTA STATUETKA GMINA FAIR PLAY" DLA CZĘSTOCHOWY
Złotą Statuetkę Gminy Fair Play w kategorii duże miasta otrzymała Częstochowa podczas uroczystej gali VII konkursu Gmina Fair Play, która odbyła się 3 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Nagrodę z rąk wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda oraz szefa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Jana Szomburga i Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, odebrał Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona.
Jest to piąte wyróżnienie Miasta Częstochowa w konkursie. Każdego roku otrzymywaliśmy tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play”, a w roku ubiegłym dodatkowo tytuł „Złota Lokalizacja Inwestycji”. W tym roku Częstochowie wręczono Złotą Statuetkę.

W skład Kapituły Konkursu, wchodzą przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przedsiębiorców oraz przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich z województw, z których wywodzą się uczestnicy konkursu.
Do udziału w VII edycji konkursu zgłosiło się 159 samorządów z całej Polski. Ostatecznie Kapituła Konkursu wyłoniła 157 gmin, które spełniły wymagania konkursu i przeszły pozytywnie procedurę weryfikacyjną uzyskując tym samym tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play” 2008 – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji.

W "Pulsie Biznesu" z dnia 3 października na mapie gmin wyróżniających się w Polsce – najlepszych miejsc dla inwestorów, w województwie śląskim umieszczono tylko Częstochowę.

Konkurs "Gmina Fair Play" ma na celu:

· wyróżnienie i promocję gmin "przyjaznych dla inwestorów" oraz zwiększenie zainteresowania nimi ze strony inwestorów i mediów,
· promowanie przejrzystych relacji z przedsiębiorcami i społecznością lokalną, promowanie współpracy pomiędzy biznesem a gminami przyjaznymi dla inwestorów,
· zachęcenie gmin do wypracowania odpowiednich standardów obsługi przedsiębiorców poprzez wprowadzenie stosownych zmian w wewnętrznej organizacji pracy,
· wsparcie gmin w wysiłkach czynionych w celu przyciągania nowych inwestorów,
· promowanie inwestycji przyjaznych środowisku i osobom niepełnosprawnym,
· pomoc w wymianie informacji pomiędzy gminami na temat efektywnych metod promocji inwestycji,
· zachęcanie wszystkich gmin w Polsce do rzetelności i uczciwości w relacjach z przedsiębiorcami.

Udział w konkursie składa się z dwóch etapów.
Pierwszy etap polega na wypełnieniu ankiety konkursowej. W ankiecie tej oprócz informacji o charakterze ekonomicznym, liczbie zatrudnionych pracowników w Urzędzie Gminy, dochodów i wydatków gminy, znajdują się pytania dotyczące m.in. oferty inwestycyjnej, promocji gospodarczej i inwestycyjnej prowadzonej przez gminę, zakresu i jakości inwestycji własnych, infrastruktury biznesu w gminie, dostępu do infrastruktury technicznej, organizacji obsługi inwestorów. W trakcie drugiego etapu przeprowadzany jest audyt certyfikacyjny połączony z losowym badaniem inwestorów działających na terenie gminy. Audytorzy konkursu podczas wizytacji we wszystkich gminach zakwalifikowanych do drugiego etapu sprawdzają wiarygodność informacji zawartych w ankietach konkursowych oraz mogą prosić o uszczegółowienie danych i udostępnienie dodatkowych informacji.

Częstochowa w ostatnich latach ma sukcesy – materialne - w tworzeniu dobrego klimatu dla przedsiębiorczości:

CZĘSTOCHOWSKI PARK PRZEMYSŁOWO -TECHNOLOGICZNY

W 2003 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Miastem Częstochowa, Agencją Rozwoju Przemysłu w Warszawie oraz Hutą Częstochowa SA w sprawie utworzenia Częstochowskiego Parku Przemysłowego na terenach zwalnianych przez hutę oraz na działce Miasta. Utworzenie Parku było nierozerwalnie związane z restrukturyzacją Huty. która w tamtym okresie nie była jeszcze zakończona. Dlatego nie można było włączyć do Parku Przemysłowego wyznaczonych terenów do czasu sprzedaży huty i zakończenia procesu jej restrukturyzacji. W kwietniu 2005 roku Prezydent podjął decyzję o utworzeniu Częstochowskiego Parku Przemysłowego – I etap. W skład Parku weszła działka Miasta przy ulicy Legionów, oraz budynek Agencji Rozwoju Regionalnego przy ul. Wały Dwernickiego 117/121 (dawny budynek Polnamu). W maju 2005 roku złożony został w Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie wniosek „Budowa infrastruktury dla rozwoju przedsiębiorczości na terenie Częstochowskiego Parku Przemysłowego” w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw działanie 1.3., a 8 września 2005 roku podpisana została umowa na współfinansowanie projektu przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie

Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie to spółka akcyjna, której akcjonariuszami są Gmina Miasto Częstochowa, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie, Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw SA w Katowicach oraz Gmina Koniecpol. Większość akcji emitowanych przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie SA należy do Gminy Miasto Częstochowa.
Celem statutowym Agencji jest działanie na rzecz rozwoju regionu częstochowskiego i ponoszenie konkurencyjności jego gospodarki, jak również przygotowanie przedsiębiorców i struktur otoczenia biznesowego do współpracy międzynarodowej, zwłaszcza z instytucjami Unii Europejskiej. Ponad to Agencja stawia sobie za zadanie dostosowanie ofert małych i średnich przedsiębiorców z regionu częstochowskiego do nowoczesnych, ekologicznych technologii produkcji i nowoczesnych metod zarządzania.
Istotny cel działania Agencji stanowi również minimalizowanie zagrożenia bezrobociem przez wspieranie inicjatyw gospodarczych tworzących nowe miejsca pracy i wszelkich innych działań przynoszących pożytek społeczności lokalnej.

4 HALE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW W ROKU 2007

W roku 2007 Częstochowski Park Przemysłowy przekazał lokalnym przedsiębiorcom 4 hale wybudowane ze środków europejskich. Wdrażany jest tam m. in. częstochowski innowacyjny wynalazek firmy Magneto zapobiegający kradzieży prądu.
Hale zbudowała Agencja Rozwoju Regionalnego. Wybudowane w ciągu zaledwie 10 miesięcy 4 nowoczesne hale produkcyjno-biurowe, o powierzchni 5 tys. 783,62 m kw. są wynajmowane przedsiębiorcom po atrakcyjnych cenach. Powstały w ramach Projektu p.n. „Budowa infrastruktury dla rozwoju przedsiębiorczości na terenie Częstochowskiego Parku Przemysłowego”. Projekt obejmuje wybudowanie budynku produkcyjno-biurowego zlokalizowanego w Częstochowie przy ul. Legionów oraz remont i przebudowę budynku dla funkcji produkcyjno-handlowo-biurowej, zlokalizowanego przy ul. Wały Dwernickiego 117/121.]
Budynek posiada nowoczesne i wyposażone w niezbędna infrastrukturę powierzchnie produkcyjne oraz pomieszczenia socjalno – biurowe zaopatrzone w konieczne media. Obiekt przeznaczony jest dla przedsiębiorców pragnących prowadzić i rozwijać swoją działalność gospodarczą w regionie częstochowskim.
W jednej z hal prof. Marian Soiński z Politechniki Częstochowskiej wraz ze swoimi pracownikami (firma Magneto) wdraża do produkcji innowacyjne wynalazki, zapobiegające m. in. kradzieży prądu. Ponieważ ten proceder (np. wykorzystywanie magnesu do spowalniania licznika) ma zasięg światowy – element sygnalizujący korzystanie z niedozwolonych praktyk cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Każda hala posiada pomieszczenia socjalno-biurowe oraz niezależny wjazd. Do wszystkich hal doprowadzona jest energia elektryczna, wodno-kanalizacyjna, sieć teletechniczna i teleinformatyczna, wokół hal znajdują się będą parkingi oraz place manewrowe. Budynek posiada 4 hale o całkowitej powierzchni użytkowej 5 tys. 783,62 m kw.

BIUROWIEC W DAWNYM POLNAMIE DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH

Park Przemysłowo-Technologiczny wzbogacił się w roku 2008 o kolejny obiekt - wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby lokalnej przedsiębiorczości kosztem blisko 10 mln zł, dawny biurowiec „Polnamu” przy ul. Wały Dwernickiego.
Biurowiec służy częstochowskim firmom: są w nim powierzchnie produkcyjne, handlowe i biurowe, przeznaczone na wynajem. Umożliwia to przedsiębiorcom prowadzenie w budynku swojej działalności gospodarczej. Znajduje się tam również Studencki Inkubator Przedsiębiorczości. Oba obiekty, przy Legionów i Wałach Dwernickiego, powstały w ramach Projektu pod nazwą „Budowa infrastruktury dla rozwoju przedsiębiorczości na terenie Częstochowskiego Parku Przemysłowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, działania 1.3 Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.
Na parterze budynku mieści się sala konferencyjna i powierzchnie wystawiennicze, dzięki czemu miasto zyskało centrum konferencyjne oraz możliwość organizowania konferencji, ekspozycji i targów o charakterze przemysłowo – handlowym. W tym roku zorganizowano tutaj m.in. Targi Pracy cieszące się dużym powodzeniem wśród mieszkańców, ale także i przedsiębiorców.

ZWOLNIENIA Z OPŁAT DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

23 maja 2008 roku weszła w życie przygotowana przez Prezydenta Miasta Częstochowy, przegłosowana przez radnych uchwała zwalniająca z opłaty zgłoszenia o dokonanie wpisu i zmiany wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Do tej pory zwolnione z opłat (i to tylko dotyczących wpisu, a nie zmian w nim) były tylko osoby bezrobotne.
Uchwała jest narzędziem wspierającym rozwój przedsiębiorczości i tworzenie korzystnych warunków do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w naszym mieście. To również propozycja skierowana do młodych ludzi, których należy zachęcić do pozostania w Częstochowie poprzez stworzenie im jak najlepszych warunków do prowadzenia własnego biznesu. Uchwała pozwala częstochowskim przedsiębiorcom nie tylko zarejestrować bez żadnych opłat działalność gospodarczą, ale także zmienić jej zakres. To pozwoli na elastyczne dostosowywanie się do rynku. Ułatwi więc prowadzenie działalności, zwłaszcza przez firmy rodzinne, ograniczając koszty działalności. Będzie to też miało znaczenie przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej przez młodych ludzi, w tym absolwentów wyższych uczelni i studentów.
Dotychczas, zgodnie z art. 7a ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podlegało opłacie w kwocie 100 zł, a jeśli dotyczyło zmiany wpisu - 50 zł. W tej samej ustawie, ustawodawca dał radom gminy uprawnienie do zniesienia tych opłat. Częstochowa już raz – w 2003 roku - skorzystała z tego zapisu. Wówczas podjęto uchwałę zwalniająca z opłat osoby bezrobotne. Teraz zwolnienie z opłat dotyczy wszystkich osób rozpoczynających działalność gospodarczą, a także tych, którzy będą chcieli dokonać zmiany wpisu.
W Częstochowie wpis do ewidencji działalności gospodarczej trwa 3-5 dni (ustawowo termin ten wynosi 14 dni). Na prośbę przedsiębiorców, w uzasadnionych przypadkach wpis dokonywany jest „od ręki”.

2008-03-20 / Wielkanoc A.D. 2008
Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia wesołych, pogodnych Świąt Wielkanocnych. Niech święto Wielkiej Nocy będzie czasem radości i nadziei dla każdej częstochowskiej rodziny, w atmosferze jedności i ciepła domowego ogniska.

Wszystkiego najlepszego.
Prezydent Tadeusz Wrona