Menu
Archiwum
2007-08-23 / WIZYTA RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH RP

Prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona spotkał się z dziś z Januszem Kochanowskim. Rzecznik Praw Obywatelskich RP przebywał dziś z wizytą prywatną Częstochowie.

Rzecznik jest częstochowianinem z pochodzenia. Podczas II Światowego Kongresu Częstochowian niezwykle ciepło mówił o naszym mieście.
Odwiedzając Częstochowę Rzecznik PO RP złożył także kurtuazyjną wizytę Prezydentowi Miasta. Janusz Kochanowski przekazał Prezydentowi przy tej okazji „Informację Rzecznika Praw Obywatelskich za 2006 rok”.

Informacja to gruba księga wydana na wysokim edytorskim poziomie, obrazująca wszystkie sfery aktywności Rzecznika PO RP, także dotyczące samorządu terytorialnego.

2007-08-22 / CHCEMY ROZWIJAĆ INTERNET - KONSULTACJE Z PREZESEM URZĘDU KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ

Prezes UKE Anna Streżyńska, spotkała się w sali sesyjnej z samorządowcami z województwa śląskiego.
Na zaproszenie Prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska przedstawiła samorządowcom z województwa śląskiego zasady dotyczące udziału w przetargu na bezprzewodowy dostęp do internetu w paśmie 3,6-3,86 Ghz.

Na sali sesyjnej pojawili się burmistrzowie, starostowie i wójtowie z województwa śląskiego, a przede wszystkim - specjaliści zajmujący się informatyzacją.

Nie tylko nasz subregion częstochowski, ale całe województwo zainteresowane jest bowiem realizacją projektów z zakresu budowy infrastruktury dostępu do usług elektronicznych, do Internetu.
Prezes UKE zaproponowała konsultację w sprawach, które ułatwią samorządom udział w przetargu. Szczegółowo przedstawiła zasady przetargu i sposób wypełnienia koniecznych dokumentów. Prezydent Wrona podziękował Pani minister za szczegółową pomoc w tej sprawie.
Województwo śląskie jest pierwszym regionem w Polsce, gdzie w rozdziale środków pomocy unijnej z RPO na lata 2007 – 2013 przyjęto metodę uzgodnienia. Wspólne decyzje wynegocjowane przez samorządy w poszczególnych subregionach stanowią podstawę rozdziału 25% środków przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
W ramach tych uzgodnień w każdym z subregionów przyjmowane są projekty dotyczące budowy społeczeństwa informatycznego. Nasz subregion w działaniu 2.1- budowa infrastruktury społeczeństwa informatycznego dysponuje kwotą środków pomocowych 5,7 mln euro.

Samorządowcy wspólnie zgodzili się na realizacje projektu o nazwie „E-region częstochowski.” Projekt obejmuje 4 powiaty ziemskie – częstochowski, kłobucki, myszkowski, lubliniecki oraz miasto Częstochowę. W ramach projektu połączone mają być wszystkie instytucje publiczne na tym terenie. Mieszkańcy uzyskają możliwość tańszego połączenia do sieci Internetowej. Stworzone też zostaną ogólnodostępne Punkty dostępu do Internetu tzw. PIAP, o możliwości obsługi do 200 osób dziennie.
Całkowity koszt tego projektu szacowany jest na 6,7 mln euro.

- Projekt został zgodnie zaakceptowany przez wszystkie samorządy. Jest on także niezbędny i uzupełniający wobec innych działań realizowanych i projektowanych przez samorządy w zakresie budowy społeczeństwa informatycznego. - mówił prezydent Tadeusz Wrona - A więc realizowanego śląskiego projektu SEKAP i uzgodnionych w projektach subregionalnych powiatowych form budowy e-usług administracyjnych. Samorządy bowiem nie mają wątpliwości. Przyszłość, rozwój społeczny i gospodarczy, zależy od stworzenia mieszkańcom pełnych możliwości dostępu do usług elektronicznych, do Internetu. Przypomnę tu doświadczenie sprzed kilkunastu lat. Po 1990 r poważnym problemem świadczącym o zapóźnieniu cywilizacyjnym był ograniczony dostęp do sieci telefonicznej. Przyspieszenie rozbudowy sieci usług telekomunikacyjnych było możliwe dzięki zaangażowaniu samorządów. Zaangażowaniu bezpośrednim – poprzez dotacje i pożyczki z budżetów gminy. A także poprzez inspirowanie tworzenia komitetów społecznych i partycypowaniu mieszkańców w kosztach budowy sieci.
Gdyby wtedy ta sfera pozostawiona byłaby tylko komercyjnym działaniom operatora telekomunikacyjnego – dziś mielibyśmy poważne problemy społeczne wynikające z dysproporcji w dostępie do sieci telefonicznych. Dysproporcje owe dotyczyłyby przede wszystkim obszarów wiejskich. Tam inwestycja w sieć jest często nierentowna.
Podobnie patrzymy dziś na kwestię budowy sieci dostępu do Internetu. Subregion częstochowski to rolnicza część województwa śląskiego. Budowa infrastruktury dostępu do Internetu na tych obszarach jest kosztowna, liczba potencjalnych użytkowników nie gwarantuje rentowności. Ale dla nas wszystkich, dla samorządowców jest rzeczą oczywistą: ta inwestycja jest niezbędna. Bo tylko w ten sposób unikniemy tworzenia obszarów społecznego i gospodarczego wykluczenia. Tylko w ten sposób stworzymy warunki rozwoju rolnictwa i usług na terenach wiejskich.

Samorządowcy liczą, że polityka rządowa realizowana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej ułatwi rozwój tego typu niekomercyjnych projektów. Mają nadzieję, że projekty samorządowe, społeczne, oparte o zasadę non-profit będą traktowane inaczej niż inwestycje komercyjnych operatorów.