Menu
Archiwum
2003-10-29 / Konferencja "Osoba niepełnosprawna - pełnoprawnym obywatelem Europy"

      Prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona, spotkał się z twórcą Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Fundacji "Polska bez barier" oraz pisma "Integracja" - Piotrem Pawłowskim. Piotr Pawlowski otrzymał w tym roku prestiżową nagrodę przyznawaną przez Kościół Katolicki „Totus 2003” - „za osobistą determinację połączoną z pogodą ducha i kreatywnością".

      Piotr Pawłowski uczestniczył w konferencji zorganizowanej w Urzędzie Miasta, pod patronatem Prezydenta Częstochowy, w ramach obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Częstochowy oraz pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych Panią Jolantę Sulemę. Nosiła ona tytuł: ”Osoba niepełnosprawna – pełnoprawnym obywatelem Europy”.
Honorowy patronat nad konferencją objęli: Jolanta Banach, pełnomocnik Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Lechosław Jarzębski, Wojewoda Śląski oraz Michał Czarski - Marszałek Sejmiku Śląskiego.

Podczas spotkania z prezydentem rozmawiano o problemach środowiska osób niepełnosprawnych w kraju, ale i w Częstochowie.

- „Niestety, istnieje wciąż wiele barier w ludzkiej mentalności. We wzajemnych kontaktach widać wiele bojaźni – stwierdził podczas rozmowy Piotr Pawłowski. Opowiedział o inicjatywach podejmowanych prze jego stowarzyszenie. Wspomniał m.in. o tramwaju integracyjnym, który jeździ po Warszawie.

- „To dobry pomysł, myślę, że można go również zrealizować w częstochowskim MPK” – powiedział prezydent Wrona.

      Zwrócono uwagę na potrzebę szkoleń dla organizacji pozarządowych, zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Szkolenia ( a nie seminaria) powinny uczyć jak zdobywać granty europejskie, wypełniać wnioski. Korzyści z uzyskanych dotacji europejskich odniesie także gmina, gdyż pieniądze mogą pomóc np. w likwidacji barier – przy zaangażowaniu 20 procent środków można pozyskać resztę na różne programy z funduszy europejskich.

      Gość prezydenta zauważył iż w częstochowskim Urzędzie nie ma barier architektonicznych - dzięki nowoczesnej windzie można dostać się wózkiem na każde piętro, do każdego urzędnika w Urzędzie.

- „Tego nie ma w Warszawie”.

Piotr Pawłowski

Urodził się w 1966 roku w Legionowie. Mieszka w Warszawie. W wieku 16 lat podczas skoku do wody złamał kręgosłup.

Maluje ustami. Ulubione tematy to martwa natura i pejzaż. Jest redaktorem naczelnym pisma "Integracja" oraz autorem programów telewizyjnych i radiowych. Założył Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Jest rzecznikiem prasowym Wydawnictwa AMUN. Otrzymał kilka prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę Ministra Pracy i Polityki Socjalnej i Polcul Foundation z Australii. Jest członkiem Rady Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ze strony internetowej „Integracji”

Piotr Pawłowski:

„Zorganizowaliśmy się wokół idei: integracja jako normalność we wszystkich relacjach życia społecznego.

      W tym celu edukujemy, informujemy i pokazujemy, jak wiele jest do zrobienia, aby niepełnosprawni mogli zaistnieć zgodnie z ze swoimi możliwościami w życiu codziennym naszego kraju. Zwiększamy ich aktywność w poszukiwaniu odpowiedniego dla ich oczekiwań i potrzeb miejsca w społeczeństwie. Jednocześnie prowadzimy akcje informacyjne, edukacyjne, wydajemy książki, broszury, tworzymy programy radiowe i telewizyjne, organizujemy konferencje, spotkania i wystawy, abyśmy mogli się nawzajem poznawać, rozumieć i traktować normalnie.

"Stworzyłem "Integrację", ponieważ bolało mnie to, w jaki sposób sam przeżywałem niepełnosprawność i w jaki sposób inni sobie z nią nie radzili. Po wypadku długo nie mogłem wrócić do normalnego życia. Byłem bezradny wobec własnej niepełnosprawności i otaczających mnie barier."

2003-10-19 / Prezydent Częstochowy i Prezydent Gdyni wręczyli nagrodę Kłajpedzie

      Prezydent Tadeusz Wrona, jako przewodniczący Stowarzyszenia Miast Laureaów Nagrody Europy oraz Stanisław Szwabski – prezydent Gdyni, miasta nagrodzonego Nagrodą Europy w 2002 r. znaleźli się w czteroosobowym gronie wręczającym w miniony weekend tegoroczną Prix l’Europe merowi litewskiej Kłajpedy - Rimtantasowi Taraskeviciusowi.

      Uroczystości wręczenia nagrody zaszczycili prezydent Litwy Rolandas Paksas oraz premier Algirdas Brazauskaz.

To dobry tydzień dla polskich samorządowców – są widoczni w jednoczącej się Europie. Tadeusz Wrona, prezydent Częstochowy, przewodniczył przed tygodniem posiedzeniu prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy w Nancy.

      Akt wręczenia nagrody poprzedziło spotkanie delegacji Parlamentu Europejskiego i Parlamentu Litewskiego z władzami miasta Kłajpeda. Ceremonia wręczenia odbyła się w Teatrze Dramatycznym w piątek. Nagrodę wręczała Johanna Schicker – przewodnicząca komisji przyznającej Nagrodę Europy, członkini Komitetu Rozwoju, Rolnictwa i Polityki Regionalnej Rady Europy.

      Kłajpeda świętowała otrzymanie europejskiego wyróżnienia przez cały weekend. W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie gości z zagranicy z młodzieżą Kłajpedy.
Kłajpeda jest pierwszym miastem litewskim, a także pierwszym miastem na obszarze byłego ZSRR, uhonorowanym Nagrodą Europy. W postsowieckiej części Europy jest trzecim miastem nagrodzonym Prix l’Europe: po Częstochowie (1998) i Gdynii (2002).
Kłajpeda utrzymuje kontakty partnerskie z łotewską Lipawą, polską Gdynią, finlandzką Kotką, szwedzką Karlskroną, rosyjskim Kaliningradem, amerykańskim Clevland i japońskim Kuji. Szczególnie ceniona jest inicjatywy współpracy międzynarodowej podejmowane przez litewskie miasto: Festiwal Morski – będący artystyczna prezentacja państw nadbałtyckich.
      W 1999 r. Kłajpeda otrzymała Flagę Europy, w 2001 r. Honorową Tablicę Rady Europy, w tym roku – 3 kwietnia 2003 r. - obradujący w Strasburgu Komitet przyznał temu miastu Nagrodę Europy. Tym samym Kłajpeda znalazła się w elitarnym gronie tworzącym Stowarzyszenie Miast Laureatów Nagrody.

      W tym samym dniu komisja nagrodziła Honorową Tablicą Rady Europy także Altötting - miasto partnerskie Częstochowy. W Polsce to samo wyróżnienie otrzymały: Głogów i Kalisz.