Menu
Archiwum
2002-10-19 / Elementy programu, który przedstawił Tadeusz Wrona na spotkaniu z Komitetem Czas Młodych w dniu 19-10-2002r.

PROGRAM DLA MŁODZIEŻY

Muszę się na wstępie zastrzec. Nie ma w programie naszych przyszłych działań oddzielnego pojęcia - Program dla młodzieży, tak samo jak nie ma oddzielnego programu dla kobiet, dla emerytów, dla tej czy innej grupy społecznej lub zawodowej. Celem działań władz miasto musi być dobro wszystkich mieszkańców, dobro każdej rodziny. I trzeba działać całościowo, a nie pod wpływem siły jednego i drugiego lobby.
Po drugie. Kwestia młodzieży zazwyczaj pojawia się przy wyborach, gdy starsi politycy potrzebują pomocy w roznoszeniu ulotek. Gdy młodzież jak paprotka na stole prezydialnym ma zdobić listy wyborczy. Ze mną jest inaczej. To co mówię możecie zweryfikować; są to działania które już były podejmowane w latach 1990-95, gdy byłem prezydentem. Będzie to kontynuacja i rozwinięcie tych działań.
Dla mnie kwestia młodzieży to konieczność utrzymania ciągłości pokoleniowej. Ktoś po nas musi prowadzić pracę na rzecz miasta. Trzeba zarazić młodzież samorządem, powierzać im zadania, których wykonanie tylko od nich zależy.
Byliśmy pierwszym miastem w Polsce gdzie powstała Młodzieżowa Rada Miasta. Inicjując ją opierałem się na przykładzie z Francji. Uchwała o jej powołaniu podjęta została 19 IX 1990 r, trzy miesiące po tym jak Rada Miasta wybrała mnie prezydentem. Statut naszej Młodzieżowej Rady był wzorem dla innych miast - ogółem w Polsce powstało podobnych przedstawicielstw 70. Co dla mnie istotne, będąc posłem w 1998 r. przeforsowałem wpisanie Młodzieżowych Rad Miasta do ustawy samorządowej.
Nie ma lepszej szkoły odpowiedzialności jak samorządność. Młodzież w ramach MRM dysponowała własnym budżetem i mogła samodzielnie decydować o realizacji różnych pomysłów. Takich np. jak Sylwester na placu Biegańskiego, jak budowa ściany wspinaczkowej w SP 13, jak koncerty zespołów młodzieżowych czy rozmaite formy pracy charytatywnej i samopomocowej.
Młodzieżowa Rada Miasta to tylko pewna ilustracja mojego stosunku do spraw młodzieży. Wspominam ją, bo - mam nadzieję - uwiarygodni to moje dalsze słowa.
Mój program i program „Wspólnoty Samorządowej” to dążenie by żyło się w naszym mieście każdej rodzinie lepiej i bezpieczniej. Z różnych punktów tego programu doszukać się można rzeczy interesujących młode pokolenie. Powiem tylko o kilku:

Edukacja

Zależy nam na możliwie najwyższej jakości nauczania i wychowania od przedszkoli po Uniwersytet. To co było wielkim osiągnięciem I kadencji Rady Miasta to postawienie na autonomię placówek oświatowych Dyrektorzy szkół obdarzeni zostali dużą samodzielnośćią, oni mogli dobierać sobie kadrę, oni decydowali o programie szkoły. Byli gospodarzami szkół także od strony ekonomicznej - decydowali o wykorzystaniu środków remontowych, mogli według swojego uznania przeznaczać zaoszczędzone czy zarobione przez szkole pieniądze. I to działało. Można dziś się szczycić stworzonymi w ten sposób wzorcowymi przedszkolami - np. ekologicznym na Parkitce, integracyjnym na 1 Maja; szkołami takimi jak SP 54 ( szkoła integracyjna), SP 19. Ta ostatnia stała się prawdziwym centrum kultury w dzielnicy Dąbie. Samodzielność w połączeniu z dofinansowaniem programów autorskich pozwoliła robić bardzo cenne rzeczy. Tak np. tworzone były szkolne centra sportowe - oferujące sportową bazę szkolną do wykorzystania przez młodzież w czasie wolnym. Do korzystania z niej bezpłatnie, pod opieką wykwalifikowanych nauczycieli.
Autonomia szkół skończyła się, gdy miastem zaczęło rządzić SLD. Teraz nawet o zatrudnieniu sprzątaczki decyduje się w urzędzie.
Trzeba wrócić do modelu autonomii w szkołach wszystkich szczebli. Wzmocnić ją poprzez wprowadzenie systemu bonów oświatowych. Tu wyjaśnię - jest to metoda sprawdzona w Kwidzyniu, Jastrzębiu, kilku innych miastach. Polega na sposobie finansowania, gdzie środki idą w ślad za uczniem. Szkoły konkurują wówczas o uczniów, chcą ich pozyskać oferując wyższą jakość nauczania, przyjaźniejszą atmosferę. Rodzice uzyskują bezpośredni wpływ na szkołę, oni decydują o tym jaką szkołę wybiorą dla swojego dziecka; oni poprzez udział w Radzie Szkoły współdecydują o formach programowych, o zarządzaniu szkołą. Uczniowie stają się prawdziwym podmiotem działań szkoły.
System bonów powinien być uzupełniony systemem grantów. W ten sposób chcemy finansować realizację różnych pomysłów na zajęcia pozalekcyjne. Szkoła nie musi stać pusta popołudniami czy w dni wolne. Można na zasadzie zleceń zatrudnić młodzież po studiach pedagogicznych. Wykorzystać ich wiedzę i zapał dla dobra ogólnego, wykorzystać bazę i wyposażenie szkół tworząc osiedlowe mini-domy kultury, kawiarenki internetowe, centra sportowe. Niech owe „popołudniowe” szkoły staną się alternatywą na podwórkową nudę. Dobra oświata od przedszkola po Uniwersytet. Bo konieczne jest powstanie Uniwersytetu Częstochowskiego. Dążyłem do tego, byłem autorem projektu stosownej ustawy o jego utworzeniu, byłem sprawozdawcą tego projektu podczas I czytania w Sejmie.
Zarzuca się mi, że mimo starań nie udało się osiągnąć celu. Nie chcę tu się rozwodzić w tłumaczeniach. Wspomnę jedynie, że w obecnym Sejmie nikt nawet projektu ustawy nie złożył. Sejm przy tym to jedynie polityczne ukoronowanie różnych działań. Uniwersytet w Rzeszowie i w Zielonej Górze powstał dzięki wyraźnemu wsparciu ze strony władz miasta. Wsparciu mierzonego ilością mieszkań przekazanych dla pracowników naukowych, ilością nieruchomości na uniwersyteckie obiekty dydaktyczne.
Nie oceniam ile nieruchomości i ile mieszkań przekazano naszym uczelniom w ciągu ostatnich czterech lat. Ale poważnie deklaruje, że po naszym zwycięstwie wyborczym będzie to sprawa priorytetowa.

Sport i rekreacja

I tu bez trudu mogę się odnieść do przykładów z lat 1990-95 uwiarygodniających zapowiedzi działań w przyszłości. Chcemy by mieszkańcy żyli zdrowo, a bez zieleni w mieście, bez możliwości uprawiania sportu ten postulat nigdy się nie spełni.
W pierwszym rzędzie stawiać będziemy na formy umożliwiające powszechny rozwój sportu i rekreacji. Finansowanie klubów sportowych przede wszystkim po to by rozwinąć szkolenie młodzieży. Udostępnianie - w miarę możliwości nawet nieodpłatnie - bazy sportowej w szkołach i po za szkołami. Tworzenie ścieżek spacerowych, miejsc do uprawiania jogginu, ścieżek rowerowych. Przypomnę, że to za mojej kadencji wybudowano pierwsze ścieżki rowerowe, powstał projekt połączenia nimi wszystkich dzielnic i miasta z sąsiednimi gminami, z Olsztynem, z Blachownią, z Mstowem.
Przez trzy lata mamiono ludzi wizją wielkiego aquaparku, czy lunaparku na Lisińcu. Wiadomo, czym się to skończyło. Powiem tu tak: aquapark - tak; jeśli znajdzie się wiarygodny inwestor gotowy go budować. Ale bez względu na to musi być w naszym mieście bezpłatne, kąpielisko letnie. Bo nie może być tak, że młodzież z biedniejszych rodzin będzie z braku pieniędzy na bilet wstępu pozbawiona dostępu do czystej wody, słońca i świeżego powietrza.
Zdrowie to rozwój terenów zielonych. Musimy dokończyć odnowę parków podjasnogórskich, musimy w park przekształcić Lasek Aniołowski. Też w latach mojej kadencji stworzyliśmy nowy park na Północy, dzięki temu inaczej się żyje na tym „moim blokowisku”. Potrzebne są nowe parki w Śródmieściu i na Rakowie. Konieczne jest mądre wykorzystanie cennych przyrodniczo i krajobrazowego miejsc w naszym mieście, jak np. przełom Warty na Mirowie. Tak unikatowego miejsca zazdroszczą nam inne miasta, a my nie potrafimy go wykorzystać inwestując w ścieżki spacerowe, rowerowe, w podstawową infrastrukturę turystyczną.

Praca
,
Nie będę tu nikogo oszukiwał mówiąc, że są możliwe pomysły gwarantujące prace dla młodzieży. Bezrobocie wynika z ogólnej sytuacji gospodarczej kraju i władze samorządowe mają na to bardzo ograniczony wpływ.
Mamy pomysły dotyczące tworzenia nowych miejsc pracy, przyciągania inwestorów, rozwoju miejscowej przedsiębiorczości. Nie chcę jednak mówić, że jest to oferta kierowana do młodzieży. Specjalne preferencje dla absolwentów nie zawsze przynoszą dobry skutek. Czasem wygląda to tak, że dzieci wypierają z rynku pracy swoich rodziców. Nie dlatego, że są lepiej przygotowane lecz dlatego, że oferują pracę tańszą w dodatku dotowaną przez podatników. W sumie rodziny, gdzie ojciec traci pracę na rzecz syna częściej tracą niż zyskują.
To w czym chcemy pomóc młodym ludziom to kwestia przygotowania do rywalizacji na rynku pracy. Właściwa edukacja, inwestowanie w rozwój ich wiedzy, zdolności, w rozwój osobowości, w kształtowanie nawyku przedsiębiorczości. Chcemy tu korzystać z najlepszych wzorców. Chciałbym także byśmy jako miasto w tym celu wykorzystali posiadane kontakty zagraniczne. By partnerstwo z miastami zachodniej Europy owocowało np. możliwością wysyłania naszej młodzieży na staże zawodowe. Niech tam pracując uczy się praktyki administracji publicznej, praktyki pracy w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Taka forma to nie jest tylko pomoc dla młodzieży, to inwestycja dobra dla całego miasta. Bo zyskamy dzięki temu świetnie przygotowanych pracowników bądź przedsiębiorców.
Młodzi są bardziej otwarci na nowoczesność. Starsze pokolenie ma problemy z obsługą komputera, ze zrozumieniem rzeczy o których nie uczyło się w szkole. Młodzież najbardziej więc może skorzystać z stworzenia w Częstochowie technoparku - miejsca, specjalnej strefy rozwoju przedsiębiorstw wdrażających najnowsze osiągnięcia technologiczne.
Praca, edukacja - to tematy najważniejsze. Możliwości godziwej rozrywki w czasie wolnym, upowszechnienie sportu i rekreacji. Podwyższenie jakości życia w mieście. Każdy punkt naszego programu przynieść może wymierne korzyści dla młodzieży. Choć nie ma w nim osobnego rozdziału młodzieży poświeconemu. Bo zawsze trzeba mieć na uwadze dobro wszystkich , dobro każdej rodziny. Bo nie można miasta podzielić na grupy społeczne. Najważniejsze, że to o czym mówię to nie są okazyjne obietnice. To są rzeczy które zaczęliśmy robić w 1990 r. Rzeczy, które czas znów kontynuować i rozwinąć.
Wydaje mi się, ż dla młodzieży lata 1990-95 były dobrymi czasami. I jestem pewny, że owe dobre czasy mogą powrócić.


Tadeusz Wrona


2002-10-18 / Czat z Tadeuszem Wroną, który odbył się na portalu HOGA.PL w dniu 17 października 2002 r.


moderator_polityka: Wutamy na czavcie z Panem tadeuszem Wroną, prosimy o pytania
moderator_polityka: Dzień dobry Panie Tadeuszu!
Tadeusz_Wrona: Witam uczestników dyskusji
laryx: Co dobrego jako poseł AWS zrobiłpan dla Cz-wy?
Tadeusz_Wrona: Spowodowałem w uzgodnieniu z ówczesnym Ministrem Gospodarki powstanie Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy Hucie Częstochowa w której docelowo ma powstać 1000 miejsc pracy. Rozpoczęła tam działalność Huta Szkła Guardian.
Munio: Proszę mnie przekonać że warto na pana głosować i że jest pan lepszym kandydatem niż np. Zdzisław Wolski...
Tadeusz_Wrona: Zdzisław Wolski jako przewodniczący Klubu Radnych SLD jest tak samo jak prezydent Maras współodpowiedzialny za 165 mln zadł użenie miasta, 13 mln zadłużenie Zespołu Szpitali miejskich i brak wizji rozwoju miasta. cdn
Tadeusz_Wrona: W latach 1990-1995 kiedy byłem prezydentem, miasto nie miało zadłużenia, był wysoki wskaźnik inwestycji oraz troska o najsłabszych. Chcę wprowadzić szeroką koncepcję rozwoju Częstochowy w oparciu o lokalne środowiska gospodarcze i społeczne oraz bliski kontakt z mieszkańcami.
qweta: Krytykował pan branie kredytów inwestycyjnych przez miasto. Czy Częstochowie nie potrzeba inwestycji?
Tadeusz_Wrona: Kredyty mogą byc brane na poważne inwestycje rozwojowe, a nie na komsumpcję. Trzeba prowadzić aktywne zarządzanie finansami, pozyskiwać środki pozabudżetowe. Gienek: Jaki wpływ na miasto będzie miało to, co dzieje się teraz z hutą Częstochowa? Zwolnienie dużej grupy ludzi z huty pociągnie za sobą kłopoty tych, którzy żyją, dzięki tym co pracują w hucie (handel, usługi)...
Tadeusz_Wrona: Sytuacja w hucie ma ogromne znaczenie dla miasta, władze miasta powinny być aktywne w sprawie huty, przyjmować majątek nie produkcyjny, uzgadniać sposób rozliczeń podatkowych aby pomóc hucie.
Salcia: Co w Pańskim odczuciu jest najwięskzym problemem Częstochowy?
Tadeusz_Wrona: Sytuacja w hucie, duże zadłużenie miasta, brak uniwersytetu, brak wizji rozwoju miasta.
brud_wmiescie: jak pan traktuje zapowiedzi niejakiego TOYA o zainteresowaniu jego firmy budową wielkiego lotniska pod miastem, takiego jak w białej Podlaskiej
Tadeusz_Wrona: Nie słyszałem o możliwościa ch finansowych zrealizowania tych projektów, uważam że władze lokalne przede wszystkim powinny promować i współdziałać z lokalnym biznesem.
Tomek_T: Od dawna robione są przymiarki do stworzenia w Częstochowie uniwersytetu. Czy to dobry czy zły pomysł?
Tadeusz_Wrona: Bardzo dobry pomysł, w sejmie ubiegłej kadencji byłem autorem projektu ustawy o powołaniu Uniwersytetu Częstochowskiego. Po pierwszym czytaniu Komisji Edukacji zablokowali go posłowie SLD z byłym Ministrem Edukacji Jerzym Wiatrem.
korveta_z_gliwic: Ma Pan pomysł jak wykorzystać potencjał Klasztoru Jasnogórskiego? Tadeusz_Wrona: Częstochowa powinna rozwijać się jako Światowe Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne oraz ośrodek gospodarczy.
zenon_z_elei: Czy starania dotyczace przywrócenia województwa częstochowskiego mają sens?
Mr_Dreschler: Czy to dobry pomysł, by - jak chce jeden z pana kontrkandydatów - oderwać Częstochowę od Śląska?
Bardzo_Pikny_Maryjan: Wielu mieszkańców Częstochowy jest za przywróceniem miastu statusu wojewódzkiego. Czy, pana zdanim, ma to sens? A może
Tadeusz_Wrona: Tak, Częstochowa powinna budować swój prestiż oraz służuć okolicznym gminom i powiatom.
boss_2000: Jakie atuty ma Częstochowa, żeby się rozwiajać. Czy miastu nie grozi prowincjonalizacja?
Tadeusz_Wrona: Ośrodek Kultu Maryjnego, silny ośrodek małych,średnich przedsiębiorstw i rzemiosła, ośrodek akademicki, ten potencjał trzeba wykorzystać i ukierunkować w strategi rozwoju miasta.
medalikorz: Niech mnie Pan zachęci do pójścia do wyborów, bo jak na razie to nie zamierzam, gdyż widzę, że u władzy zmieniają się ludzie, natomiast życie szarych ludzi nie zmiania się na lepsze.
Tadeusz_Wrona: Nie wybierając pozwalamy aby o naszych podatkach decydowali ludzie, których nie akceptujemy. Państwo obywatelskie to udział mieszkańców.
MTBC: Dlaczego Pani Halina Rozpondek zdecydowała się ustąpić Panu miejsca w ubieganiu się o fotel prezydenta Częstochowy?
Tadeusz_Wrona: Porozumienie Samorządowe Wspólnota jest szeroką koalicją prawie całej częstochowskiej prawicy, wszystkie ugrupowania oraz osoby w tym Pani Prezyden Rospondek poparli moją kandydaturę doceniając moją kompetencję, pracowitość i uczciwość.
szymon666: Czy Podzielona czestochowska Lewica, pomaga panu w notowaniach?
przeor_korecki: Z kim chce pan współpracować w nowej radzie ?
Tadeusz_Wrona: Sądzę że tak.
Tadeusz_Wrona: Ze wszystkimi radnymi ze wszystkich klubów.
Sodo: Co będzie różniło ewentualną obecną pańską prezydenturę od tej z początku lat 90-tych?
Tadeusz_Wrona: Aktywna polityka finasowa, sprostanie wymagań społeczeństwa informacyjnego, przejrzyste zarządzanie.
niewazne_kto: Jaki jest Pana stosunek do tzw. "czystek kadrowych" w urzędach miast po zmianie ekip rządzących? Czy pozbędzie się Pan urzędników powołanych za czasów SLD?
Tadeusz_Wrona: Chcę współpracować ze wszystkimi kompetentnymi i uczciwymi. dieter_bohlen: Częstochowa chyba zawsze miała opinię miasta, z którego "ucieka" się po skończeniu szkoły. Co Pan o tym sądzi?
Tadeusz_Wrona: To duże zagrożenie i drenaż intelektualny miasta, dlatego trzeba wzmocnić system edukacyjny od szkoły podstawowej po powołanie Uniwersytetu Częstochowskiego.
Dr_Jekyl: Sport w Częstochowie nie ma się najlepiej, czy ma Pan jakiś pomysł jak to zmienić??
Tadeusz_Wrona: Współpraca z klubami sportowymi , ośrodki sportu szkolnego. zagospodarowanie obiektów sportowych w tym stadionu Rakowa.
baby_from_NY_city: Jak Częstochowa może wykorzystać wejście Polski do Unii Europejskiej? moderator_polityka: Nasz czas dobiega końca, prosimy o sotatnie pytania do pana Tadeusza Wrony
Tadeusz_Wrona: Przygotowując profesjonalne programy do funduszy strukturalnych UE możemy znacznie wzmocnić inwestycje miejskie.
Kasia_Niekrasz: Co dzieje się teraz ze skłóconą śląską prawicą? Czy sądzi pan, że się jeszcze zjednoczy? Kogo widzi pan jako jej lidera?
Tadeusz_Wrona: Liderem jest Marszałek Jan Olbrycht.
Muslim: Czy, Pana zdaniem, można przyciągnąć eszcze wiecej pielgrzymów i turystow do Częstochowy?
Tadeusz_Wrona: Oczywiście, pod warunkiem odpowiednich działań ułatwiających pobyt, rozszerzających jego atrakcyjnośc aby goście pozostali dłużej niż na kilka godziń.
kozak: Na swojej stronie www ujawnia pan, że jest amatorem turystyki górskiej. W których górach i na jakich szlakach można pana spotkać?
Tadeusz_Wrona: Dzisiaj trudniej, wiadomo czas. Przeszedłem polskie góry wzgłuż i w szerz od Świeradowa Zdroju w Górach Izerskich po Rozsypaniec w Bieszczadach. Nawet mam Złotą Odznakę GOT.
moderator_polityka: Dziękujemy Panu Tadeuszowi Wronie za udziałw spotkaniu. Już jutro o godz 10.00 naszym pierwszym goście będzie kandydat na prezydenta Bielska Białej, pan Bogdan Traczyk
Tadeusz_Wrona: Dziękuję.