Menu
Aktualności
2007-01-09
"PROMOTOR CZESTOCHOWSKIEJ GOSPODARKI 2007"

Prezydent wręczył statuetkę i dyplomy laureatom wyróżnienia „Promotor Częstochowskiej Gospodarki - 2007” przyznawanego na wniosek Rady Gospodarczej.

To już czwarta edycja nagrody. Wyróżnienia ”Promotor Częstochowskiej Gospodarki” – przyznaje się za wyjątkowe zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.
Wręczane są podczas plenarnego posiedzenia członków Rady Gospodarczej przy Prezydencie w obecności władz miasta i nominowanych do nagrody.
Wyróżnienie ma przedstawiać i promować osiągnięcia częstochowskich firm, które pozytywnie wpływają na wizerunek miasta i mają odzwierciedlenie w zwiększeniu liczby miejsc pracy. Władze Miasta i członkowie rady gospodarczej są zgodne w tym, że sukces liderów pobudza rozwój gospodarczy i wpływa na poprawę poziomu i jakości życia mieszkańców.
Najlepszą gwarancją rozwoju miasta jest bowiem aktywność jego mieszkańców w kreowaniu własnej drogi życia, pracowitość, oszczędność w konsumpcji i stałe inwestowanie w postęp technologiczny.
Prezydent wręczył także akty nominacji członkom nowej Rady Gospodarczej. Rada liczy 37 członków, przedsiębiorców, działaczy izb i stowarzyszeń gospodarczych. Ponownie na jej przewodniczącego powołał Tadeusza Jezierskiego.
- Częstochowscy przedsiębiorcy mają nowego partnera do współpracy – wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego, który zajmuje się pozyskiwaniem funduszy unijnych, ale także bardzo aktywnym pilotowaniem inwestycji zewnętrznych i wewnętrznych. Liczę na bardzo aktywną wymianę poglądów na tym forum. Ważne jest bowiem, aby pieniądze europejskie pozyskiwał nie tylko Urząd, ale także częstochowscy przedsiębiorcy – stwierdził Prezydent Wrona.
- Nowy wydział to krok do przodu – będziemy mieć partnera do współpracy. Najbliższe lata są niezmiernie ważne – do Polski skierowany zostanie szeroki strumień unijnych pieniędzy. Należy wykorzystać tę szansę – potwierdził przewodniczący Rady.
Rada Gospodarcza przy Prezydencie Miasta Częstochowy jest forum, w ramach którego organizuje się debaty i formułuje opinie w sprawach związanych z rozwojem przedsiębiorczości oraz tworzeniem warunków i pozytywnego klimatu na rzecz integracji i współpracy środowiska samorządowego i gospodarczego. Rada bierze udział w tworzeniu strategii rozwoju gospodarczego miasta i regionu, wskazuje bariery biurokratycznych hamujących podejmowanie i rozwijanie działalności gospodarczej, wspiera promocje lokalnych przedsiębiorców.

Laureaci

Wyróżnienie główne – statuetkę otrzymała firma Złomrex S.A. - za wyjątkowe zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.
Systematyczna praca, inwestowanie całości zysków w rozwój firmy i otwartość na nowoczesne instrumenty finansowania działalności pozwoliły na dynamiczny rozwoju firmy i systematyczne zwiększanie udziału w rynku, dzięki czemu ZŁOMREX SA jest aktualnie największym w Polsce dostawcą złomu stali oraz metali nieżelaznych, a także jednym z czołowych producentów i dystrybutorów wyrobów hutniczych. – czytamy w uzasadnieniu Rady Gospodarczej przesłanym na ręce Prezydenta - Wyniki działalności lokują ZŁOMREX SA w drugiej setce największych polskich podmiotów gospodarczych.
Działalność firmy stale przyczynia się do wzmocnienia potencjału rozwojowego subregionu częstochowskiego, a szeroko świadczona pomoc charytatywna oraz aktywność w zakresie wspierania klubów sportowych – od 2004 roku firma jest głównym sponsorem drużyny żużlowej "Złomrex Włókniarz Częstochowa" startującej w polskiej ekstralidze – promuje nie tylko firmę, ale i Częstochowę.
Prezydent wręczył dziś również Wyróżnienia drugiego stopnia:
Lech Jędryka – za wyjątkowe zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

Pan Lech Jędryka – mistrz piekarstwa – jest kontynuatorem rodzinnych tradycji rzemieślniczych. Ponad 20 lat wytężonej pracy i osobistego zaangażowania Pana Jędryki, dbającego o wzrost potencjału rozwojowego Piekarni „Jędryka” powoduje, że dziś jest to zakład przygotowany do wysokich standardów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. Najwyższa jakość produktów, systematyczne wzbogacanie asortymentu i unowocześnianie produkcji to podstawowe atuty zakładu, potwierdzone licznymi nagrodami i wyróżnieniami.
Zaangażowanie Pana Lecha Jędryki w rozwój rodzimej działalności rzemieślniczej przyczynia się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, a aktywność społeczna - Pan Lech Jędryka jest Prezesem Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa Rzeczpospolitej Polskiej - pozwala promować Częstochowę w kraju i za granicą.

Częstochowskie Studenckie Forum Business Centre Club - za wyjątkowe zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.
Wytężona praca i zaangażowanie członków SFBCC w propagowanie wiedzy o przedsiębiorczości wśród młodzieży jest niezwykle ważne gdyż decyduje o jej zdolności do brania współodpowiedzialności za rozwój naszego miasta. Starania młodzieży o uzyskiwanie jak największych kompetencji, sprawności organizacyjnej i gotowości do pracy na rzecz lokalnego środowiska budują najbardziej wartościowy kapitał ludzki.
Działalność SFBCC to szczególny przykład wkładu organizacji studenckiej w tworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. Dzięki niej realizowana jest m.in. największa inicjatywa studencka ostatnich lat - Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Projekt jest szansą dla absolwentów szkół wyższych, pobudza aktywność młodych ludzi w dziedzinie przedsiębiorczości oraz zachęca do podjęcia pracy na własny rachunek.

dr Halina Siemko – Tomaszewska - za wyjątkowe zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.
Zaangażowanie Pani dr Haliny Tomaszewskiej w przygotowanie i realizację projektu „Rozwój gospodarczy Częstochowy” umożliwiło mieszkańcom stworzenie takiej wizji. Projekt daje mieszkańcom szansę aktywnego uczestnictwa w procesie tworzenia planów rozwoju gospodarczego miasta i ich wdrażania. Praca Pani dr Haliny Tomaszewskiej stanowi cenny wkład w rozwój gospodarczy Częstochowy.

„Cz.P.B.P. Przemysłówka” SA - za wyjątkowe zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.
Istniejąca od 1950 roku firma dzięki konsekwentnie realizowanej przez władze Spółki polityce rozwojowej przekształciła się z Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego utworzonego do budowy nowych obiektów kompleksu hutniczego w Częstochowie, w nowoczesne przedsiębiorstwo budowlane. Wysokowykwalifikowana kadra inżynieryjno–techniczna oraz długoletnie doświadczenie zawodowe zapewniają realizacje inwestycji na najwyższym światowym poziomie.



poprzednie następne