Menu
Archiwum
0000-00-00 / ROBERT DOROSŁAWSKI I PIOTR MACHALICA OD DZIŚ KIERUJĄ CZĘSTOCHOWSKIM TEATREM


      Dzisiaj Prezydent Miasta Tadeusz Wrona przedstawił zespołowi aktorskiemu Teatru im. A. Mickiewicza nowych dyrektorów: dyrektora naczelnego – Roberta Dorosławskiego i zastępcę dyrektora ds. artystycznych Piotra Machalicę!

      Po spotkaniu z zespołem, Prezydent w sali kameralnej Teatru im. A. Mickiewicza przedstawił nowych dyrektorów dziennikarzom.
      - Zaraz po tym, jak zdecydowałem się objąć funkcję dyrektora artystycznego Teatru, skontaktowałem się z reżyserami, których cenię i spytałem, czy przyjadą pracować z częstochowskim zespołem aktorskim - powiedział dziennikarzom Piotr Machalica - od żadnego nie dostałem odpowiedzi negatywnej.
      - Nigdy wcześniej nie pełniłem tego typu funkcji kierowniczej i jest to dla mnie całkiem nowe doświadczenie. Nie ma także ambicji, aby reżyserować przedstawienia. Jestem aktorem i ten zawód mnie pochłania – zapewnił niezmiernie popularny i lubiany w Polsce aktor.
      Możemy się więc spodziewać, że będziemy oglądać spektakle reżyserowane przez najlepszych polskich reżyserów. Piotr Machalica wymienił między innymi Laco Adamika, Grzegorza Warchoła i Piotra Cieplaka.
      Stwierdził również, że częstochowski zespół aktorski ma ogromny potencjał. Znany aktor chce go wykorzystać tak, „aby wszyscy byli szczęśliwi – publiczność i aktorzy”. - Zauważyłem, że zespół bardzo chce pracować i grać– stwierdził Piotr Machalica.
      Na konferencji prasowej przedstawiony został także wstępny program artystyczny na początek przyszłego sezonu. Jak zapowiedział Robert Dorosławski, trwają już prace do wystawienia „Ożenku” Mikołaja Gogola, a na scenie kameralnej sztuki pt. „Jabłko” (Vem'a Thiessen'a) w reżyserii Tomasza Dutkiewicza (Dyrektor warszawskiego Teatru „Komedia” od 1 września). W planach repertuarowych jest także bajka dla dzieci oraz spektakl muzyczny.
      Zgodnie z zatwierdzonymi Uchwałą Nr 914/LVII/2006 Rady Miasta Częstochowy z dnia 27 marca 2006 r. zmianami w Statucie Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – od dnia 1 lipca br. obowiązywać będzie następujący model zarządzania instytucją: dyrektor i zastępca dyrektora do spraw artystycznych (w miejsce kiedyś funkcjonującego modelu: dyrektor naczelny i artystyczny oraz zastępca dyrektora do spraw artystycznych i zastępca dyrektora do spraw ekonomiczno-administracyjnych).
       „To będzie współpraca dwóch ludzi teatru nadających na tych samych falach, do mających podobna estetykę. Ale Piotr Machalica będzie miał w realizowaniu swojej wizji autonomię” – stwierdził Robert Dorosławski.

Piotr Machalica

      Wybitny, popularny i ceniony aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, wywodzący się z utalentowanego i lubianego przez widzów klanu Machaliców. Lubiany również w środowisku aktorskim. Jego dorobek aktorski liczy ponad 100 ról w serialach telewizyjnych, filmach i teatrze, a także widowiskach muzycznych. Mocna, wyrazista osobowość broni go przed zaszufladkowaniem, dając jednocześnie możliwość sprawdzania się w różnorodnych zadaniach aktorskich. W 1999 podczas IV Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.
      Od ukończenia w roku 1981 warszawskiej PWST jest związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Gościnnie występował również w innych stołecznych teatrach: Ateneum (m.in. Mackie Majcher w Operze za trzy grosze), Rampie, Prezentacjach i Romie. Ma 51 lat.

Dorobek

      Uznanie przyniosły mu role w takich przedstawieniach jak:
„Medea” Eurypidesa (1988), reż. Zygmunta Hubnera, „Dwoje na huśtwace” Williama Gibsona (1990) w reż. Andrzeja Wajdy. Występował w filmach Feliksa Falka i Filipa Bajona. Zagrał w VI i IX części „Dekalogu” oraz w „Krótkim filmie o miłości” (1988) Krzysztofa Kieślowskiego. Pojawił się także w „Trzech kolorach: Biały” (1993) tego reżysera. Często występował w obrazach Jacka Bromskiego. Po raz pierwszy spotkali się na planie filmu telewizyjnego „Ceremonia pogrzebowa” (1984). Za rolę Popczyka w „Zabij mnie glino” (1987) Piotr Machalica otrzymał w 1988 Nagrodę Przewodniczącego Komitetu Kinematografii. W 1989 roku wcielił się w seksuologa Olgierda Pasikonika w „Sztuce kochania”. W latach 1991-93 grał w serialu „Kuchnia polska”. Był Pawłem, byłym partnerem Agaty (Krystyna Janda) w „Pestce” (1995) w reż. Jandy.
      W „Kameleonie” (2001) Janusza Kijowskiego, zagrał tytułowego bohatera Leona „Kameleona” Kamelskiego, komendanta policji z małego mazurskiego miasta.
Pojawił się także w serialach „Panny i wdowy”, „Maszyna zmian”, „Bar Atlantic”, „Ekstradycja”.
      Występuje na festiwalach piosenki aktorskiej i w recitalach autorskich. Ma w swoim repertuarze utwory takich autorów jak: Bułat Okudżawa, Georges Brassens, Leonard Cohen, Jan Wołek, Wojciech Młynarski i Jeremi Przybora.