6 kwietnia 2010 w budynku Kancelarii Prezydenta RP odbyła się konferencja dotycząca systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce „Utrzymanie porządku i czystości w gminach. Komunalna własność odpadów”. Organizatorem seminarium był Doradca Prezydenta RP Tadeusz Wrona.
W konferencji udział wzięli także: Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Duda, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Bernard Błaszczyk, z-ca Prezydenta Miasta Bydgoszczy Bolesław Grygorewicz, Prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami Tomasz Uciński, prof. Marek Górski z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej, przewodniczący sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Marek Kuchciński, przewodniczący senackiej Komisji Środowiska Zdzisław Stanisław Pupa, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, MSWiA, Rozwoju Regionalnego, Infrastruktury, UOKiK, przedstawiciele samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, środowisk naukowych.
Do pobrania: „Utrzymanie porządku i czystości w gminach. Komunalna własność odpadów”
Zmęczeni długą zimą z radością szukamy śladów budzącej się wiosny. Zieleń od wieków była kolorem nadziei, Wielkanoc – Święto Zmartwychwstania – symbolizowało zwycięstwo życia nad śmiercią.
Życzę więc każdemu z Częstochowian, by wszelkie problemy topniały jak zimowy śnieg, by nadzieja rozświetlała wiosenną aurę. Potrzebna jest nam wiara w sens naszego życia i pracy. Potrzebna jest nam wiara, że pragnąc dobra – dobro uzyskamy. Potrzebna jest nam wiara we własne siły, w to, że ludzie wolni, działając solidarnie są w stanie świat otaczający zmienić na lepszy.
I tej wiary Wam życzę !
Z satysfakcją odebrałem, że realizowany jednak będzie projekt modernizacji Alei Najświętszej Maryi Panny wyłoniony w konkursie SARP. Jest istotne, by prace budowlane rozpocząć możliwie najszybciej, byśmy nie stracili pomocy unijnej. Niepotrzebne było kilkumiesięczne opóźnienie. Bywa tak, że to co nazywamy konsultacjami jest tylko próbą odłożenia w czasie trudnej decyzji. Bywa także, że to co prezentowane jest jako głos społeczeństwa, jest dyktatem lobbystów. Wypada więc tu przypomnieć – projekt modernizacji Alei był wynikiem otwartego, ogólnopolskiego konkursu. Dyskusje nad kształtem projektu trwały w praktyce od 2004 r., od pierwszych, otwartych dla mieszkańców warsztatów na ten temat. Sondaż przeprowadzony na dużej grupie mieszkańców Częstochowy pokazał, że projekt ma poparcie 80% ankietowanych. Ponad 70% ankietowanych mieszkańców jako dobry i bardzo dobry oceniła także efekt modernizacji III Alei.
Jeżeli więc ponownie przeprowadzano konsultacje, to była to próba zlekceważenia wyraźnego głosu większości mieszkańców. Próba podejmowana pod naciskiem agresywnego lobby.
Obecna władza miasta ma poczucie własnej słabości. Jest to zrozumiałe, brak jej mandatu powierzonego bezpośrednio przez mieszkańców. Nie może jednak taka sytuacja oznaczać, że władza samorządowa staje się zakładnikiem hałaśliwych grup reprezentujących partykularne interesy. Dlatego w sprawach dla miasta dobrych powinniśmy udzielić także tej władzy naszego wsparcia.
Wiosna to czas nadziei. Nie traćmy jej nigdy. Od nas, od każdego z mieszkańców Częstochowy zależy, czy nasze miasto będzie pięknym miejscem pełnym szczęśliwych ludzi.
Tadeusz Wrona