Częstochowa, dn. 03.11.2009
Stanowisko Stronnictwa Demokratycznego w Częstochowie
W związku z posiedzeniem Zarządu Częstochowskiego Stronnictwa Demokratycznego w dniu 27.10.2009 r., w sprawie zbliżającego się referendum dotyczącego odwołania Prezydenta Miasta Częstochowy, Stronnictwo Demokratyczne w Częstochowie wyraża w tej sprawie następujące stanowisko:
Odwołanie urzędującego Prezydenta nie jest zasadne, władze miasta zostały wyłonione w demokratycznych wyborach jesienią 2006 r. na czas 4-letniej kadencji.
Podejmowanie próby odwołania Prezydenta przed końcem kadencji nie służy rozwojowi Częstochowy, może skutkować destabilizacją działań władz i miejskiej administracji.
Wysokie koszty referendum, krótkie rządy wskazanego przez Wojewodę Śląskiego komisarza, możliwe zagęszczenie wyborczego kalendarza w 2010 r. (ewentualne kosztowne wcześniejsze wybory Prezydenta Częstochowy, a jesienią terminowe wybory Prezydenta RP i wybory samorządowe - każde z tych wyborów przeprowadzone w dwóch turach) nie mogą wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie częstochowskiego samorządu.
Członkowie i sympatycy Częstochowskiego Stronnictwa Demokratycznego nie wezmą udziału w referendum, podejmą aktywne działania by do podobnej postawy przekonać jak największą grupę Częstochowian.
Zarząd Klubu Stronnictwa Demokratycznego w Częstochowie:
Daniel Kleszcz - Przewodniczący Klubu
Ewa Rabenda - Wiceprzewodnicząca Klubu
Mirosław Adamus - Sekretarz Klubu
Jacek Mińczuk - Skarbnik Klubu
Mieszkańcy Gliwic zbojkotowali referendum i nie wzięli w nim udziału.
Frekwencja w głosowaniu w niedzielnym referendum w Gliwicach wyniosła niecałe 12%. Do urn nie poszli zatem wszyscy mieszkańcy tego miasta, którzy opowiadali się za jego zorganizowaniem. W głosowaniu wzięło udział 18 094 gliwiczan. Za odwołaniem Zygmunta Frankiewicza zagłosowało 16 020 osób. Przeciw było 1886. Aby wynik był ważny potrzeba było jeszcze niemal 15 tys. głosów.