Menu
Archiwum
2008-01-07 / Spotkanie noworoczne w Ratuszu

Wasza Ekscelencjo, Szanowni Państwo

Rok temu, otwierając spotkanie na początku nowej kadencji samorządu częstochowskiego, przypominałem o historycznej roli symbolu samorządności – o Ratuszu Miejskim. W 2006 roku ten nasz miejski symbol został od podstaw odremontowany, a nawet – odbudowany. Przywróciliśmy go miastu, dziś przez organizowane tu wystawy służy pamięci o przeszłości i myśleniu o przyszłości.

Ratusz budowano w mieście powstałym z połączenia dwóch ośrodków: Częstochowy i Częstochówki; w mieście, któremu w chwili tworzenia przyznano „prawa i prerogatywy jakie (...) służą miastom stołecznym Województw”. Łącznikiem, tworzącym ówczesne miasto stała się nowa ulica – Aleja Najświętszej Maryi Panny. Wytyczając ją 185 lat temu, w 1823 roku, inżynier Jan Bernhardt pisał „projekt zdawać się może olbrzymim, a do wykonania trudnym”.
Dziś na progu 2008 roku, możemy powtórzyć owe słowa. Zakończyliśmy pierwszy etap modernizacji najważniejszej ulicy miasta. Mamy nową III Aleję. Czeka nas dalsza praca, której projekt wydaje się „być olbrzymim, a do wykonania trudnym”. Kształt tego projektu wyznaczony został w zeszłym roku konkursem architektonicznym. Uzyskaliśmy już na ten cel środki w ramach kluczowych projektów Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Aleja to unikatowe rozwiązanie przestrzenne; salon miasta i Via Sacra dla pielgrzymów. Krok po kroku, konsekwentnie będziemy realizować olbrzymi i trudny projekt przywrócenia temu miejscu należnego blasku.
A przy tym widać już jak zmienia się klimat naszego miasta. Nowa Aleja nie jest martwym placem, tu stale tętni życie. Wystawa towarzysząca Jasnogórskim Dożynkom, imprezy takie jak „Aleja dobrego smaku” czy kiermasz „Bożonarodzeniowy”, organizowane z inicjatywy Częstochowskiej Organizacji Turystycznej, przyciągają tłumy mieszkańców. Niepowtarzalna jest atmosfera tego miejsca w czasie Nocy Kulturalnej. Warto zatem pracować, jeśli wspólny wysiłek przynosi takie, powszechnie akceptowane przez mieszkańców efekty.

Szanowni Państwo,
Czasem wydaje się, że z zewnątrz oceniają nas lepiej, niż my sami siebie osądzamy. Utrzymana została w zeszłym roku wysoka ocena naszej wiarygodności finansowej dokonana przez agencję FitschRating. W prestiżowym rankingu „Rzeczypospolitej” uznano nasze miasto za trzecie w kraju pod względem jakości zarządzania; wyprzedził nas tylko Poznań i Wrocław. Jesteśmy w pierwszej dziesiątce rankingu „Wspólnoty”, wśród miast pozyskujących najwięcej środków europejskich. Zyskaliśmy tytuł najlepszego miasta, lidera, w zakresie wprowadzania rozwiązań informatycznych.
Dobra ocena naszego miasta wyraża się w decyzjach inwestorów. Amerykański koncern TRW rozszerza tu swoją działalność tworząc centrum inżynieryjne, centrum obsługi finansowej i nowy zakład produkcyjny. Nowy zakład na terenach pohutniczych zamierza budować firma „Stradom”. Zbudowana została na tych terenach ocynkownia Mostostalu. Nową linię produkcyjną uruchomiła huta szkła „Stolzle”. Fiński „Fortum”, właściciel częstochowskiej energetyki cieplnej, zdecydował o inwestycji wartej 137 mln euro – budowie nowej elektrociepłowni. Jeszcze nie było w Częstochowie inwestycji tej wielkości. Optymizm budzą także deklaracje innych inwestorów, w tym hiszpańskiego koncernu energetycznego...
Zmniejszenie bezrobocia i pobudzenie inwestycji było także efektem działań miasta. Wspomnieć tu należy finansowane ze środków zewnętrznych projekty aktywizacji bezrobotnych prowadzone przez Powiatowy Urząd Pracy. Ze środków pomocowych finansowano także prowadzone projekty pomocy przedsiębiorcom realizowane przez Agencję Rozwoju Regionalnego. Zakończona została budowa - przez Agencję Rozwoju Regionalnego - czterech hal produkcyjnych na terenie Częstochowskiego Parku Przemysłowego.
Na tę dobrą ocenę zewnętrzną pracujemy inwestując w prawie każdą sferę wpływającą na poprawę życia mieszkańców. Bo inwestycje, a nie tylko promocja, służą utrzymaniu wizerunku Częstochowy jako miasta, w którym warto mieszkać i warto inwestować swoje pieniądze.
Praktycznie zakończony został wielki program inwestycyjny z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, współfinansowany z Funduszu Spójności. Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków chroni czystość Warty. Kanalizacja w dzielnicach peryferyjnych nie tylko poprawia życie mieszkańcom, lecz także służy ożywieniu tam budownictwa mieszkaniowego.
Na Północy przybyły dwa nowe bloki TBS. Realizowane są budowy i modernizacje ulic w dzielnicach, tam gdzie najbardziej są oczekiwane: na Lisińcu i na Stradomiu. Rozpoczęliśmy dawno oczekiwaną budowę ekranów akustycznych przy DK-1. Prowadzone przez MPK remonty torowiska i konsekwentna wymiana taboru autobusowego poprawiają jakość obsługi transportu zbiorowego.
Przeprowadzono remont termomodernizacyjny Szkoły Podstawowej nr 26 oraz remonty w blisko 50 innych placówkach oświatowych. Przybyły nowe obiekty sportowe i rekreacyjne: tor rowerowy, skate-park na Błesznie, hala przy liceum im. Norwida, wieża sędziowska na Stadionie Miejskim.
Znamy wszyscy problemy dotyczące służby zdrowia. Przeżywaliśmy także w Częstochowie dramatyczne chwile spowodowane zapaścią systemu finansowania lecznictwa szpitalnego. Miasto, jak wiemy, nie ma możliwości bezpośredniego dofinansowania tych usług. Nie uchylamy się jednak przed odpowiedzialnością za stan zdrowia mieszkańców. Dowodem – inwestycja w nowy pawilon szpitalny, z oddziałem neurologicznym, blokiem operacyjnym i oddziałem intensywnej terapii. Przygotowany także został program ratujący sytuację finansową Miejskiego Szpitala Zespolonego.
Wiele osób, z zewnątrz oceniających stan naszego miasta, z podziwem, a nawet zazdrością dostrzega nasz wysiłek na rzecz ratowania zabytkowej substancji i tworzenia w starych murach współczesnych instytucji kultury. Jesteśmy jedynym miastem nie-wojewódzkim, gdzie powstała inicjatywa Galerii Sztuki Współczesnej - „Zachęta”, a jednocześnie jednym z pierwszych miast, gdzie zapewniono stowarzyszeniu odrestaurowany obiekt na potrzeby wystawiennicze. Z pietyzmem także odrestaurowano freski, stiuki, artystyczną stolarkę w kamienicy przy Katedralnej 8, by w tej oprawie utworzyć Galerię Sztuki XIX i XX wieku. Dopiero dzięki temu wielu z mieszkańców poznało, jakie mamy skarby w zasobach muzealnych. Wkrótce w tym zabytkowym budynku będzie także otwarta ekspozycja Jerzego Dudy – Gracza.
Zakończony został remont, a raczej odbudowa pawilonu muzealnego, dawnego Muzeum Przemysłu Ludowego; a` także odbudowa przemysłowego skansenu Kopalni Rud Żelaza. W tym roku po zakończeniu renowacji Parków Podjasnogórskich, obiekty muzealne przypomną świetność Częstochowy jako organizatora Wielkiej Wystawy Przemysłowo-Rolniczej w 1909 r. Bardzo ważną rzeczą jest także utworzenie Muzeum Pielgrzymowania w odrestaurowanym budynku przy Alejach. Wszak pielgrzymowanie do Częstochowy jest zjawiskiem historycznym i socjologicznym o unikatowym znaczeniu w skali Europy. Nasze współdziałanie z miastami sanktuariami Europy w ramach stowarzyszenia „Shrines of Europe” pozwala nam korzystać z doświadczeń i wzbogacać ofertę Muzeum.
Nie tylko inwestycje świadczą o jakości częstochowskiej kultury, a tym samym o wizerunku naszego miasta. Patronat medialny francuskiej telewizji jest świadectwem wysokiej międzynarodowej oceny naszego festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Coraz większym uznaniem cieszy się Festiwal Wiolinistyczny im Bronisława Hubermanna, którego szóstą edycję mieliśmy w zeszłym roku. Przybyła także nowa inicjatywa – Teatr był organizatorem I Międzynarodowego Przeglądu Przedstawień Istotnych przez Dotyk.
Zakończony został wieloletni projekt badawczy z zakresu historii miasta, wydano IV tom monografii „Częstochowa. Dzieje Miasta i Klasztoru Jasnogórskiego”. Powołany specjalnie przy Muzeum Ośrodek Dokumentacji koordynuje prace nad kolejnym programem badawczym - „Encyklopedia Częstochowy”

Szanowni Państwo,
Inwestycje są bazą naszego rozwoju. Kończymy jedne, przygotowujemy kolejne. Porozumienie z samorządami Ziemi Częstochowskiej gwarantuje nam już dziś blisko 30 mln euro pomocy na inwestycje zaplanowane na lata 2008-2013. Przygotowane są projekty pozwalające dodatkowo ubiegać się o kwotę podobnej wielkości.
Ale to jest tylko baza rozwoju. Wykorzystanie jej zależy od ludzi – od ich charakteru, wyobraźni, pracowitości. Zatem to, co w przyszłości decydować będzie o przyszłości miasta, dziś zależne jest od dwóch sfer: od oświaty i kultury. A najbardziej od harmonijnego połączenia obu sfer.
Rok 2007 był rokiem doktora Władysława Biegańskiego. Był on przykładem człowieka, którego wiedza ukształtowana kulturą stała się przymiotem służącym dobru innych ludzi. Wielość inicjatyw społecznych podejmowanych przez Wielkiego Doktora tworzyła Częstochowę stając się wzorem także dla naszych pokoleń. Nadzwyczaj aktualnie brzmią dziś myśli Biegańskiego o etyce życia i pracy, nie tylko lekarzy. Związane z rokiem Biegańskiego konferencje, wystawy, wydawnictwa przypomniały owe niezniszczalne zasady.
Równolegle z okazji 40 rocznicy śmierci przypomnieliśmy postać wybitnej poetki Haliny Poświatowskiej. Jej dom rodzinny stał się Domem Poezji, a postać poetki powróciła w częstochowskie Aleje.
Myślę, że to dobry pomysł, by przez przykład wielkich częstochowian kształtować postawy częstochowian współczesnych; ten program warto kontynuować. W roku 2008, roku obchodów 90 rocznicy Odzyskania Niepodległości, przypominać należy wkład ludzi pochodzących z naszego miasta w budowanie i umacnianie polskiego państwa, jego dorobku kulturalnego i cywilizacyjnego.
Przypomnieć tu można pisarza Władysława Terleckiego, który 75 lat temu urodził się w Częstochowie. Absolwenta liceum im. Traugutta, wychowanka wyjątkowego nauczyciela Józefa Mikołajtisa. Pisarza, który stał się klasykiem powieści historycznej, autorem takich dzieł jak „Dwie głowy ptaka”, „Spisek”, „Pismak”. Pisarza, który w splątanych polskich losach szukał prawdy o człowieku.
Wspomnijmy także urodzonego 135 lat temu w Częstochowie, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, pułkownika Wacława Tokarza, jednego z najwybitniejszych historyków wojskowości i żołnierza Legionów. !

Otwieramy dziś nowy rok, wspólnie i wzajemnie życząc sobie wszystkiego najlepszego. Z optymizmem i nadzieją patrzymy w przyszłość wierząc, że w dobrej sprawie i w dobrej służbie ani sił ani woli nam nie braknie.
Życzę by ten rok każdego z Państwa obdarzył promieniem szczęścia, by uśmiech radości na stałe zagościł w naszym mieście.

Dziękuję

2007-12-24 / Życzenia Świąteczne
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
życzę Wszystkim rodzinnego szczęścia, miłości i solidarności rodzących nadzieję i umacniających w wierze.
Niech Boże Dziecię błogosławi Ojczyznę, w dobrych radach, w dobrym bycie, wspiera Jej siłę swą siłą.
Życzę, by Nowy Rok był czasem pomyślnym dla Ojczyzny, Częstochowy i dla każdej rodziny.

Tadeusz Wrona
Prezydent Miasta Częstochowy