Menu
Archiwum
2007-08-10 / CASTING DO WARSZTATÓW MONIKI STALENS

Amatorzy teatru zagrają przedstawienie oparte na „Biesach” Fiodora Dostojewskiego.
Rozpoczął się casting do warsztatu teatralnego Monique Stalens, którego rezultatem będzie przedstawienie oparte na „Biesach” Fiodora Dostojewskiego. Pani Stalens spotkała także się z Prezydentem Częstochowy Tadeuszem Wroną.

Przekazała mu informacje związane z historią rodziny Stalensów – wielce zasłużonej dla Częstochowy - oraz przemysłu włókienniczego w naszym mieście.
Monika Stalens - aktorka, reżyser teatralny, autorka sztuk teatralnych, urodzona w Częstochowie, zamieszkała w Paryżu – kolejny raz zaprosiła do udziału w warsztatach teatralnych osoby w wieku od 18 do 50 lat.

Do castingu zaproszono 16 osób wytypowanych na podstawie wcześniejszych zgłoszeń. Warsztaty organizowane są przy współudziale Urzędu Miasta Częstochowy. Ich rezultatem w tym roku będzie przedstawienie oparte na „Biesach” Fiodora Dostojewskiego.
Casting będzie odbywał się przez cały tydzień: 13-14 oraz 16-17 sierpnia.

Pani Stalens zaprosiła do wspólnego tworzenia amatorów „osoby zdecydowane na pracę w grupie i potrafiące pracować w grupie, które chcą uczestniczyć w zajęciach wymagających wysiłku i zdyscyplinowania, takiego samego, jak w warunkach szkoły teatralnej”. Mile widziane były osoby interesujące się twórczością F. Dostojewskiego.
Dzień po castingu rozpoczną się już próby spektaklu. Odbywać się będą dwa razy dzienne w godzinach od 11.00 do 14.00 oraz od 17.00 do 20.00. Potrwają do 20 września. Między 20 i 30 września odbywać się będą przedstawienia. 6 i 7 października – wyjazd na dwa występy do Warszawy.

Udział w warsztatach, oprócz przygotowania spektaklu, obejmuje również prace związane z techniczną stroną przedstawienia, takie jak, m. in.: przygotowanie elementów dekoracji i kostiumów, reklama, sprzedaż biletów... Dochód ze spektakli przeznaczony zostanie na pokrycie kosztów oświetlenia, wynajmu sali, sprzątania, zakup niektórych akcesoriów, kserokopie.

2007-08-07 / MŁODZIEŻ CZYŚCIŁA MACEWY NA CZĘSTOCHOWSKIM KIRKUCIE

Młodzi częstochowianie – Polacy i Żydzi oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona czyścili dziś macewy, pomalowane przez nieznanych sprawców na częstochowskim kirkucie.
Dziś zrobiono symboliczny początek czyszczenia mecew pomalowanych przez nieznanych sprawców przed kilkoma dniami na częstochowskim kirkucie.
Stary nagrobek rabina czyścili razem Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
To podczas wieczornej rozmowy telefonicznej prezydenta z rabinem padł pomysł wspólnej, symbolicznej akcji czyszczenia macew: Częstochowa była bowiem do tej pory wzorem utrwalania pamięci po żydowskich mieszkańcach tego miasta. „Najbardziej wyróżnia się Częstochowa, która stała się wręcz wzorem polsko-żydowskich stosunków” – napisał przed dwoma laty w swym felietonie Szewach Weiss w artykule zamieszczonym w Tygodniku Wprost.
- Najważniejsze jest teraz to, co tutaj się w Częstochowie robi, szybka reakcja władz. To jest dobre miasto, ma dobrych mieszkańców i dobrą młodzież – powiedział dziś na kirkucie Naczelny Rabin Polski.
- Jesteśmy oburzeni tym aktem wandalizmu – powiedział prezydent Częstochowy. Dzień wcześniej w liście do rabina Schudricha napisał:
„Składam wyrazy głębokiego ubolewania z powodu odrażającego incydentu, jaki miał miejsce w naszym mieście.
Dewastacja cmentarza, miejsca szanowanego w każdym cywilizowanym społeczeństwie, jest czynem niegodnym. (...) niszczono groby mieszkańców Częstochowy, którzy tu żyli i współtworzyli nasze miasto.
Jestem wstrząśnięty tym faktem.
Od 1990 r., po przywróceniu samorządności, nasze miasto podjęło działania na rzecz upamiętnienia życia i tragedii społeczności żydowskiej w Częstochowie. Wmurowane zostały tablice pamiątkowe, upamiętnione zostało miejsce masowej egzekucji na ul. Kawiej. Częściowo uporządkowano także Cmentarz. W tym miejscu – podczas Dni Pamięci Żydów Częstochowian w 2004 r – wspólnie, przy obecności Pana, Naczelnego Rabina Polski, uczciliśmy zamordowaną społeczność.
Tym boleśniej dziś odbieram zniewagę, jaką stał się ten barbarzyński czyn.”


Halina Wasilewicz, Przewodnicząca Częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Społecznego-Kulturalnego Żydów w Częstochowie oraz Andrew Rajcher Executive Committee Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków napisali w oświadczeniu:
„Incydent może być prowokacją do zburzenia powszechnie uważanych za modelowe stosunki pomiędzy Żydami i Polakami, chrześcijanami i wyznawcami judaizmu w Częstochowie. Wiele lat pracy Pana Prezydenta i Światowego Związku Żydów Częstochowian i ich potomków w utrwalaniu dialogu i owocnej współpracy może stać się złym przykładem dla wszystkich przeciwników budowania mostów porozumienia tolerancji i współpracy na dziś i dla przyszłych pokoleń.”
Kirkut sprzątali młodzi częstochowianie – Polacy i Żydzi. W sprzątaniu i czyszczeniu wzięła udział młodzież z częstochowskich szkół – z Liceum Sztuk Plastycznych, Liceum im. R. Traugutta, Technicznych Zakładów Naukowych, Liceum im. C. K. Norwida.
Uczniom z Liceum Sztuk Plastycznych towarzyszyli nauczyciele oraz ksiądz Andrzej Chrzanowski, który uczestniczy także w realizacji projektów zainspirowanych kulturą żydowską, prowadzonych przez to Liceum.
Dzieła dokończy specjalistyczna firma pod nadzorem służb konserwatorskich.